Kto wynalazł drukarkę? Ciekawostki z historii drukowania

Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez drukarek. Jakie były jednak początki drukowania? Dzisiaj dowiesz się, czy Gutenberg faktycznie jako pierwszy wynalazł druk, jak duża była pierwsza drukarka na świecie i dlaczego kosztowała więcej niż dom w prestiżowej dzielnicy. 

 

 

Johannes Gutenberg jest znany jako ten, który wynalazł druk. Ale wcale nie był pierwszy!

Choć wynalezienie druku przypisuje się powszechnie Johannesowi Gutenbergowi, niemieckiemu rzemieślnikowi i złotnikowi z Moguncji, w rzeczywistości był on po prostu tym, który odniósł na tym polu największy sukces. 

 

Gutenberg opracował własną koncepcję ruchomych czcionek i z jej pomocą spopularyzował pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Za najsłynniejszą jego publikację uważa się pierwszą na świecie drukowaną Biblię. Zaprojektował też autorską wersję prasy drukarskiej, stworzył kilka krojów pism i opracował zasady składu tekstu.

 

Warto jednak wiedzieć, że równolegle z Gutenbergiem podobne prace prowadzili również inni wynalazcy. Renesans sprzyjał twórczemu fermentowi, a zapotrzebowanie na dostęp do słowa pisanego było ogromne. Drewnianą czcionkę ruchomą wynalazł Laurens Janszoon Coster, Holender z Haarlemu, ok. 20 lat przed Gutenbergiem. 

 

Samą zaś technologię druku odkryli Chińczycy, i to już kilkaset lat wcześniej. Autorstwo ruchomej czcionki (wykonanej z gliny) przypisuje się chińskiemu kowalowi Bi Shengowi, który dokonał tego w 1041 roku. W XIII wieku w Chinach powszechnie używano już czcionek drewnianych, masowo drukowano też wtedy banknoty, które – ciekawostka – umiano zabezpieczyć przed fałszowaniem. Nie da się jednak ukryć, że to od czasu Gutenberga drukowane książki faktycznie zaczęły trafiać do domów. 

 

Kiedy powstała pierwsza drukarka na świecie?

Za przodków dzisiejszych drukarek można uznać dalekopisy, czyli pierwsze urządzenia automatycznie zapisujące na papierze treści z telegrafów. Pierwszy dalekopis wprowadzono do użytku w USA w 1910 roku, a jego twórcami byli Charles Krum i Howard Krum.

 

Jako datę powstania pierwszej drukarki na świecie można uznać rok 1959. Wtedy IBM zaprezentował jako pierwszy na świecie urządzenie drukujące będące częścią komputera. Drukarka nazywała się IBM 1403. W swojej pracy wykorzystywała metalowe paski ze znakami, cyframi i literami, które przesuwały się poziomo trochę jak łańcuchy. Drukarka ta nie była w stanie wydrukować grafiki. 

 

Ciekawostką jest, że w tym samym roku pojawiła się pierwsza kserokopiarka na świecie. Stworzyła ją firma Xerox, a jej pierwsze działanie na żywo transmitowała amerykańska telewizja. Model Xerox 914 zrewolucjonizował tamtejsze biura, choć kosztował fortunę, zajmował pół pokoju i słynął z tego, że lubił się zapalać w trakcie pracy. Z tego powodu sprzedawano go w pakiecie z (uwaga!) gaśnicą. 

 

Pierwsza drukarka atramentowa

Atramentówek zaczęto używać ok. 1976 roku. Pierwsze tego typu urządzenie wprowadziła firma Siemens i był to model PT 80i. Drukarka ta miała głowicę z 12 dyszami i działała w technologii piezoelektrycznej. Prędkość druku nie przekraczała 270 znaków na sekundę.

 

Wkrótce do gry wszedł koncern Hewlett-Packard. Jego drukarka atramentowa z linii DeskJet, która ujrzała światło dzienne w 1988 roku, zrewolucjonizowała rynek drukarek biurowych i domowych, ponieważ nadawała się do komputerów osobistych i miała znośne rozmiary. W roku 1991 koncern HP zaprezentował pierwszą na świecie drukarkę atramentową kolorową.

 

Pierwsza drukarka laserowa 

Za początek drukarek laserowych uważa się rok 1977. Wtedy właśnie premierę miała pierwsza laserówka Xerox 9700. Jej twórcą był Gary Starkweather z amerykańskiej firmy Xerox. 

 

Ten amerykański inżynier pracował nad urządzeniem drukującym w technologii laserowej już kilka lat wcześniej, ale ponoć prace wstrzymywał jego szef, któremu nie podobał się ten pomysł. Ostatecznie, jak widać, szefa udało się przekonać do tej nowinki technologicznej. Sam Gary Starkweather przeszedł jednak jakiś czas później do mało znanej wtedy firmy Apple, a potem do Microsoftu. 

 

Drukarka Xerox 9700 miała rozmiary samochodu. Serio. W biurach musiała zajmować całe pomieszczenie. Drukowała jednak z zawrotną (nawet jak na dzisiaj) prędkością 120 stron na minutę. Ile kosztowała? 350 tysięcy dolarów. Więcej niż niejedna amerykańska posesja!

 

Ponieważ drukarka nadawała się głównie do bardzo dużych korporacji. Jasne było, że rynek potrzebuje czegoś zdecydowanie mniejszego i zdecydowanie tańszego.

 

Pierwszą laserówkę do użytku domowego wypuścił koncern HP w 1984 roku. Był to model Hewlett-Packard LaserJet Classic, który kosztował 3495 dolarów. W tym samym roku na rynku zadebiutowały kolejne drukarki laserowe do użytku domowego i biurowego: Canon LBP-8A1 w cenie 2995 dolarów i Apple LaserWriter za 4995 dolarów. 

 

Firmie Hewlett-Packard jako pierwszej udało się obniżyć cenę drukarki laserowej do 1000 dolarów. W 1990 roku pojawił się model Hewlett-Packard LaserJet IIP, w którym jednak prędkość druku zmniejszono do 4 kartek na minutę. 

 

Kolorowa drukarka laserowa pojawiła się w roku 1993 – wprowadziła ją na rynek już nieistniejąca dziś firma QMS. Drukarka kosztowała 12500 dolarów. Aby drukarkę kolorową można było kupić za mniej niż 1000 dolarów, trzeba było czekać aż do roku 2003 – miał wtedy miejsce debiut modelu Oki C5100. 

 

Przeczytaj też: Czy wiesz, jak powstaje papier?

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >