O czym pamiętać, wybierając tusz do drukarki atramentowej?

Drukarki atramentowe to bardzo popularne urządzenia. Ze względu na niższą od laserówek cenę kupuje się je zwykle do użytku domowego. Jak wybrać tusz do drukarki atramentowej? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

 

tusz do drukarek atramnetowych

Jak szybko kończy się tusz w drukarce atramentowej?

W drukarce atramentowej podstawowy materiał eksploatacyjny to wkład z tuszem, czyli atramentem. W warunkach domowych kartridż z tuszem starcza zwykle na długo, ale wcześniej czy później z pewnością staniesz przed koniecznością jego wymiany.

Po czym poznać, że tusz w drukarce atramentowej trzeba wymienić? Większość urządzeń sama sygnalizuje, że tusz do drukarki ma niski poziom. Zaawansowane i droższe modele mają wielofunkcyjne panele, które informują o konieczności wymiany kartridża na nowy. Inne – pokazują brak za pomocą świecącej diody.

Ilość tuszu możesz też sprawdzić, instalując program komputerowy do pobrania online. Zawsze pozostaje też ocena wzrokowa. Jeśli kolor liter na wydruku robi się zbyt jasny, pojawiają się braki i zabrudzenia na zadrukowanej kartce, to znak, że trzeba szykować się do wymiany pojemnika z tuszem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat. Przeczytaj nasz artykuł: Jak często trzeba wymieniać pojemniki z tuszem lub tonerem w drukarce?

Tusz do drukarki atramentowej – oryginalny czy zamiennik?

Jeśli szukasz informacji, jak wybrać tusz do drukarki atramentowej, pierwsze pytanie, które Ci się nasuwa, brzmi pewnie: Czy muszę kupić oryginalny tusz od producenta drukarki?

Nie, absolutnie nie musisz. Faktem jest, że popularni producenci urządzeń do drukowania, jak HP, Canon, Brother, Epson czy Lexmark, oferują także tusze do swoich urządzeń. Kolejny fakt jest taki, że tusze te zwykle są po prostu drogie.

Tymczasem zamienniki tuszów do drukarki atramentowej nie dość, że są o wiele tańsze, w ostatecznym rozrachunku potrafią być także bardziej wydajne. Czyli zapłacisz za nie mniej i jeszcze starczą Ci na dłużej.

Wśród użytkowników drukarek krąży sporo mitów. Że zamienniki tuszów są gorszej jakości, a więc mniej wydajne. Że mogą zepsuć urządzenie lub że używanie zamienników grozi utratą gwarancji.

Nic z tych twierdzeń nie jest prawdą. Jeśli używasz zamienników tuszów renomowanej firmy (jak np. Black Point), możesz mieć pewność, że pod względem parametrów w niczym nie odbiegają one od oryginałów. Są za to od nich nawet kilka razy tańsze. W przypadku drukarki atramentowej, w której koszt materiałów eksploatacyjnych z reguły jest wyższy niż w laserówce, oszczędność może być bardzo duża!

Tusze barwnikowe i pigmentowe

Istnieją dwa rodzaje tuszów do drukarek atramentowych. 

Pierwszy rodzaj to tusz barwnikowy, zwany też rozpuszczalnikowym. Składa się z barwnika, który został rozpuszczony i przyjął postać bardzo małych kropelek. Tusz barwnikowy wyróżnia się wysoką jakością wydruków, które mają nasycone kolory oraz dużą rozdzielczość (to dzięki tym malutkim kropelkom). Bardzo dobrze nadaje się więc do druku np. zdjęć. Wadą tego rodzaju tuszu jest jednak jego podatność na blaknięcie, przez co obrazy tracą z czasem na wyrazistości.

Drugi typ tuszów atramentowych to tusze pigmentowe, z substancją barwiącą w składzie. Tu krople są duże, a więc wydruki będą miały nieco gorszą rozdzielczość. Tusz pigmentowy lepiej nadaje się jednak do druku dwustronnego (nie wnika w papier), a także nie blaknie z czasem. Sprawdzi się więc przy drukowaniu dokumentów. 

Jak dobrać odpowiedni tusz do drukarki atramentowej? 

Najważniejsza zasada doboru tuszu do drukarki atramentowej – model wkładu musi pasować do modelu urządzenia. Wśród najpopularniejszych producentów drukarek jak HP czy Brother portfolio urządzeń jest spore. Dlatego jeśli kupujesz nowy tusz do drukarki atramentowej koniecznie sprawdź, jaki model urządzenia masz w domu (czy w biurze) i dobierz do niego tusz.

Model drukarki to ciąg liter i cyfr. Znajdziesz go np. z tyłu urządzenia, z prawej lub lewej jego strony albo pod pokrywą. Możesz też sprawdzić tę informację w ustawieniach drukarki. 

Oddzielna kwestia to kolor tuszu do drukarki atramentowej. W sklepie Black Point oferujemy tusze czarne oraz tusze kolorowe – cyan, magenta, yellow. Możesz je kupić oddzielnie, jako tusz tricolor (kartridże cyan, magenta, yellow) lub jako tusz CMYK (zawierający kartridże black, cyan, magenta, yellow).

Kupując tusz do drukarki atramentowej, zwróć też koniecznie uwagę na jego wydajność, czyli na to, na jak długo starczy konkretny pojemnik. Sprawdzisz tę informację np. w opisie każdego tuszu w naszym sklepie.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >