Poznaj 3 sposoby na ekologiczne drukowanie

Nawet w czasach rozległej digitalizacji nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się konieczności druku. Umowy, dokumenty, raporty – wiele z nich musi zostać utrwalone na papierze. Można jednak robić to rozsądnie – z myślą o ekologii i niwelowaniu ilości generowanych odpadów. Poznaj 3 sposoby na ekologiczne drukowanie!

 

Czy koniecznie musisz drukować… wszystko?

Zastanów się nad tym. W ciągu dnia widujesz wiele dokumentów, pism i notatek, które na koniec trafiają do kosza. Czasem nawet gorzej – tworzą na Twoim biurku stosy zagrażające Twojemu dobremu samopoczuciu. A gdyby tak przelewać na papier tylko to, co niezbędne, by nie tworzyć zbędnej makulatury?

 

Jak to zrobić? Polecamy przyjrzeć się systemowi nazywanemu macierzą Eisenhowera. Były prezydent USA dzielił swoje zadania ze względu na ich wagę i pilność. Tak powstały cztery kategorie:

  • pilne i ważne;
  • pilne, ale nieważne;
  • ważne, ale niepilne;
  • te, które nazywał zachciankami, czyli niepilne i nieważne.

 

Widzisz, do czego zmierzamy?

 

Zastanów się, czy w podobny sposób możesz podzielić materiały, które drukujesz w ciągu dnia. Czy na pewno na cotygodniowym podsumowaniu wszyscy potrzebują fizycznej kopii raportu? Może wystarczy przesłać brief e-mailem, a po spotkaniu rozesłać dodatkowe materiały, które były omawiane?

 

W Black Point wierzymy, że ograniczenie ilości zbędnych wydruków ma znaczenie. A jeśli już chcesz coś wydrukować – kupuj wyłącznie tonery ekologiczne. Tonery OH!GREEN od Black Point jako jedyne są w 100% przyjazne środowisku naturalnemu.

 

Czy wiesz czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym? W Black Point to kluczowe pojęcie. Nie marnujemy zasobów i dbamy o prawidłowe zagospodarowanie odpadów. Dosłownie każdy element produktu OH!GREEN powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu i nadaje się z powrotem do recyklingu.

 

Papier z certyfikatem FSC, woreczek ze skrobi, toner z recyklingu, możliwość bezpłatnego odesłania pustego kartridża – to jeszcze nie wszystko! Tonery OH!GREEN wydrukują znacznie więcej stron niż te innych producentów. To też ekologia! Nie musisz tak często kupować nowych tonerów. Dla Ciebie oznacza to więcej eko druku przy mniejszym koszcie!

 

Papier z recyklingu – niezbędny w biurze i w domu

Według danych Bazy wiedzy o zmianach klimatu w Polsce zużywa się aż 143 kg papieru na osobę rocznie (dane z 2020 r.)! Na ten wynik składa się m.in. 1,5 mld papierowych faktur w skali roku. Dla środowiska to ogromne obciążenie – do powstania tych dokumentów koniecznie było wycięcie 255 tys. drzew.

 

W biurze liczy się każda kartka. Ekologiczny, szary papier nie zmieni komfortu pracy, a pozwoli odetchnąć naturze. To nie tylko ratunek dla przyszłych pokoleń, ale kolejny krok do budowania firmy odpowiedzialnej społecznie.

 

Szukając tej właściwej ryzy, rozejrzyj się za certyfikatem FSC. Aby go zdobyć, należy przejść wieloetapowy proces, podczas którego poddaje się kontroli wiele aspektów dotyczących pochodzenia drewna i procesu produkcji.

 

W efekcie kupujesz ekologiczny papier. Masz pewność, że dostawca Twoich produktów dba o zasady zrównoważonej gospodarki, a tereny, z których pozyskiwany jest surowiec, są otaczane szacunkiem. Przykładem takiego produktu są kartony, w których dostarczamy OH!GREEN. Nie dość, że wykonano je z ekologicznego papieru, to na dodatek, odsyłając do nas swój zużyty toner, dajesz mu drugie życie. Natura górą!

 

Pamiętaj, certyfikat certyfikatowi nierówny. FSC ma trzy poziomy jakości. Najniższy z nich gwarantuje zawartość 70% materiałów pochodzących z recyklingu. Certyfikaty przyznawane są na 5 lat, przy czym kontrola jakości ponawiana jest co roku. Karton, z którego korzystamy, posiada pełną certyfikację FSC i wykorzystanie wyłącznie materiałów z recyklingu podczas produkcji.

 

Wyznajemy w Black Point zasadę, że korzystając z darów natury, powinniśmy dać coś w zamian. Dlatego aktywnie angażujemy się w akcje zalesiania Polski. Dzięki naszemu wsparciu corocznie pojawia się kilka tysięcy nowych drzew. Ty też możesz przyłączyć się do takiej akcji, wybierając produkty firm stawiających na ekologiczne rozwiązania – takich jak Black Point.

 

Ekologiczna drukarka – czy to możliwe?

Technologia wciąż się rozwija – kolejne rozwiązania optymalizują naszą pracę, z korzyścią również dla planety. Powstaje wiele ekologicznych rozwiązań. Obecnie, zarówno drukarki, jak i urządzenia wielofunkcyjne mogą nawet zasugerować długość dokumentu, jeśli określimy jego typ. Ekologiczny druk jest dużo łatwiejszy!

 

Zacznijmy jednak od podstaw – wydajnego, ekologicznego tonera. Wyprodukowanie nowego plastikowego pojemnika to równowartość 0,4 kg stali, 0,05 aluminium i aż 3,5 litra ropy! Nie jest to zbyt przyjazne dla środowiska, prawda? W Black Point uważamy, że wykorzystanie takiej ilości zasobów naturalnych powinno być ostatecznością – dlatego starannie odzyskujemy wszystko, co się da, ze zużytych już tonerów. A później nadajemy im nową, wydajniejszą formę.

 

Tonery Black Point to w rzeczywistości produkty ulepszone! Z jednej strony wykorzystują istniejący już plastikowy pojemnik, z drugiej – są przez nas technologicznie zmodyfikowane tak, aby mogły drukować nawet 100% stron więcej niż tonery konkurencyjnych firm.

 

Nowy produkt napełniamy proszkiem o nieprzekraczającej 1% zawartości tlenku tytanu TiO2 i wyłącznie od certyfikowanych dostawców. Cały proces produkcji jest ściśle nadzorowany realizowany zgodnie ze standardami ISO 9001, 14001, 45001.

 

Poszukujesz ekologicznych i jakościowych rozwiązań do drukarek w swojej firmie? Sprawdź tonery Black Point!

 

Ostatnie wpisy: