Rodzaje i typy drukarek komputerowych

Na rynku można spotkać różne rodzaje drukarek. Jeśli jesteś zielony/a w tym temacie, zapewne niewiele mówią Ci pojęcia typu drukarka sublimacyjna czy mozaikowa. Wybór tych urządzeń nie jest jednak trudny. Przeczytaj nasze zestawienie najpopularniejszych typów drukarek komputerowych i wybierz produkt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Drukarki laserowe, atramentowe

 

Jakie są rodzaje drukarek?

Można wyróżnić wiele typów tych urządzeń, jednak najczęściej wykorzystywane są 3 rodzaje drukarek: atramentowe (atramentówki), laserowe i igłowe (mozaikowe).

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe są często spotykane w polskich domach, ponieważ są tanie, łatwe w obsłudze i cicho pracują. Jakość wydruku również jest wysoka, dlatego można z powodzeniem wykorzystywać je do drukowania różnego typu grafik. Urządzenie to ma jednak swoje wady. Wymaga większych kosztów na zakup dobrej jakości papieru i kasetek z tuszem. Jakie są rodzaje drukarek atramentowych? Możemy wyróżnić drukarki Drop-On-Demand (Kropla na żądanie) i Continuous-Ink-Jet.

Drukarki laserowe

Drukarka laserowa jest nieco droższa niż atramentowa, lecz znajdziesz także ekonomiczne modele do używania w domu. Urządzenie to gwarantuje wysoką jakość wydruku oraz cichą i szybką pracę. Możesz drukować grafiki nie tylko na papierze, ale także na folii czy nalepkach. Jakie mogą być rodzaje drukarek laserowych? Zazwyczaj wyróżnia się typy kolorowe oraz monochromatyczne (drukujące w czerni i bieli).

Drukarki igłowe

Drukarki igłowe są inaczej nazywane mozaikowymi. Jako jedyne mają funkcję drukowania dokumentu w kilku kopiach na papierze samokopiującym. Kiedyś był to najpopularniejszy typ drukarki, choć obecnie wykorzystywany jest głównie do drukowania faktur. Urządzenie jest tańsze w eksploatacji niż drukarki laserowe i atramentowe, jednak generuje o wiele większy hałas.

Podsumowanie

Możemy wyróżnić wiele rodzajów drukarek komputerowych, jednak najczęściej wykorzystywane są drukarki atramentowe, laserowe i igłowe. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdza się w innych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że nawet wybór idealnego urządzenia nie gwarantuje doskonałej jakości wydruku. Potrzebne Ci będą również:

Wszystkie niezbędne materiały eksploatacyjne znajdziesz w sklepie Blackpoint. Zapraszamy do zakupów!

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >