Rodzaje tuszów do drukarek

Jednym z podstawowych elementów każdej drukarki jest odpowiedni materiał eksploatacyjny. To między innymi dzięki niemu urządzenie działa poprawnie. W przypadku drukarek atramentowych są to pojemniki z tuszem. Znaczna część użytkowników tych urządzeń zna dwa podstawowe rodzaje kartridżów: te z tuszem czarnym (dzięki którym możliwe jest drukowanie dokumentów oraz innych ważnych materiałów) oraz te z tuszem kolorowym (umożliwiają one wydruk grafik, zdjęć oraz innych kolorowych dokumentów). Warto wiedzieć, że istnieje również inny podział tuszów do drukarek, w którym rozróżnia się tusze pigmentowe, barwnikowe oraz sublimacyjne. W poniższym wpisie opisujemy każdy z wymienionych rodzajów i rozwiewamy Wasze wątpliwości na ich temat!

Rodzaje tuszów do drukarek

Podczas kupowania tuszu do drukarki atramentowej, warto sprawdzić, jaki konkretnie rodzaj tego produktu masz w koszyku (zarówno tym materialnym, jak i internetowym). Nasz dzisiejszy wpis przygotowaliśmy dla osób, które oczekują od swoich drukarek konkretnych wyników. Kupując odpowiednio dopasowany do Twojego urządzenia rodzaj tuszu, możesz liczyć na wydruki bardzo dobrej jakości, które będą zachwycać głębią barw oraz wyjątkową ostrością obrazu. Sprawdź, który typ tuszu najbardziej spełnia Twoje oczekiwania.

 

 

Tusz pigmentowy

Tusze pigmentowe zawierają w swoim składzie rozpuszczalnik, dlatego inaczej nazywane są rozpuszczalnikowymi. Ze względu na ten rodzaj substancji, tusz przybiera formę mikrokropel. Jak sama nazwa wskazuje, tusze pigmentowe charakteryzują się wysoką pigmentacją, co ma wpływ na kolory w uzyskiwanych wydrukach. Dzięki tej cesze, drukowane materiały wyróżniają się ze względu na niezwykle intensywne i doskonale odwzorowane kolory. Dlatego ten rodzaj materiałów eksploatacyjnych najlepiej sprawdza się w drukowaniu ulubionych grafik, ilustracji oraz wspaniałych wspomnień utrwalonych w postaci zdjęć. Tusze pigmentowe najlepiej prezentują się na papierze nieco grubszym niż na tym o standardowej gramaturze. Szczególnie polecany jest specjalny rodzaj papieru, przeznaczony do drukowania fotografii. Kolejna cecha, która wyróżnia ten rodzaj tuszu, to szybkość jego wchłaniania się w papier. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o rozmazanie się substancji po wydrukowaniu. Oczywiście świeży wydruk należy na chwilę zostawić, z tego względu, że jest to grubszy papier, aby mieć absolutną pewność, że nic się nie rozmaże.

Tusz barwnikowy

Tusze barwnikowe to kolejny rodzaj tego typu substancji, dzięki której można osiągnąć wydruki świetnej jakości. Ten typ tuszu zawiera kryjącą substancję barwiącą, dlatego jest bardziej odporny na blaknięcie niż wyżej przedstawiony tusz pigmentowy. Kolejną cechą tuszów barwnikowych jest fakt, że świetnie się ze sobą mieszają. W związku z tym, kolory na wydruku wyróżniają się ze względu na ich doskonałe odwzorowanie. Jeśli masz ulubioną fotografię, którą chcesz wydrukować z odpowiednią głębią kolorów, widoczną przez długi czas – tusz barwnikowy Ci to zagwarantuje. Ważną informacją podczas korzystania z tego rodzaju substancji jest fakt, że nanosi się ona bez problemu na każdy rodzaj papieru, nawet ten o standardowej gramaturze. Jakość wydruku może być niższa niż w przypadku tuszów pigmentowych, jednak nadal jest ona na zadowalającym poziomie.

Tusz sublimacyjny

Tusze sublimacyjne najczęściej używa się w firmach oraz drukarniach, gdzie na co dzień drukuje się duże ilości materiałów. Z tego powodu nie są one tak popularne jak tusze pigmentowe oraz barwnikowe, jednak również o tuszach sublimacyjnych warto znać kilka podstawowych informacji. Co wyróżnia tusze sublimacyjne na tle innych substancji tego typu? Przede wszystkim ich bardzo wysoka gęstość, dzięki czemu umożliwiają nanoszenie wydruków na różnego rodzaje materiały. Dlatego tusze sublimacyjne są wykorzystywane do tworzenia pięknie zadrukowanych toreb, koszulek, smycz, kubków oraz wielu innych gadżetów. Ten rodzaj tuszu jest stosowany również w druku transferowym.

 

Bez względu na to, jakiego konkretnie tuszu szukasz – pigmentowego, barwnikowego czy sublimacyjnego – szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w naszym sklepie Black Point. Produkowane przez nas materiały eksploatacyjne są niczym Cisi Bohaterowie – zawsze możesz na nie liczyć. Wiemy, że Twoje ulubione zdjęcia z wakacji lub innych pięknych chwil, zasługują na utrwalenie w najlepszej możliwej jakości. Produkty Black Point to zapewniają. Jesteśmy tego tak bardzo pewni, że nasze materiały eksploatacyjne są objęte dożywotnią gwarancją, również tą ekologiczną. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomocy udzieli nasz zespół specjalistów.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >