Kolory do druku – o czym warto wiedzieć?

Chcesz perfekcyjnie przygotować ważny plik do druku? W takim razie z pewnością zależy Ci na wysokiej jakości wydruku. Kwestia ta okazuje się szczególnie istotna zwłaszcza wówczas, gdy drukujesz w kolorze. Jeśli dodatkowo grafika zawiera wiele znaczących niuansów, precyzyjne odwzorowanie pożądanych barw to niemal konieczność. Pamiętać o niej muszą szczególnie właściciele rozmaitych firm, znający znaczenie psychologii kolorów w przekazie marketingowym i dążący do zachowania spójnej identyfikacji wizualnej. Odpowiednia kolorystyka materiałów promocyjnych często stanowi zatem element większej, skrupulatnie zaplanowanej strategii. O czym warto pamiętać, decydując się na drukowanie w kolorze? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie! 

Jakie kolory są wykorzystywane do druku? 

W procesie drukowania wykorzystuje się zestaw farb drukarskich określany umownie skrótem CMYK. Używa się go powszechnie w druku kolorowym w poligrafii, a także metodach pokrewnych (atramenty, tonery oraz inne materiały barwiące stosowane w urządzeniach drukujących). W skład palety CMYK wchodzą cztery kolory podstawowe: cyjan, magenta, czarny oraz żółty. To właśnie z tych barw powstają następnie pozostałe odcienie kolorystyczne, pozwalające na drukowanie rozmaitych materiałów. 

Co warto wybrać do druku: CMYK czy RGB?

CMYK i RGB to dwie przestrzenie kolorów, które wykorzystują zróżnicowaną paletę barw. Warto poznać różnicę między nimi jeszcze przed wysyłką projektu do drukarni, ponieważ służą dwóm odmiennym celom. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pliki przeznaczone do wyświetlania na ekranach (np. na stronach internetowych) powinny być zapisane w przestrzeni RGB, a materiały do druku w obszarze CMYK. 

Czym jest paleta CMYK?

Jak wspomnieliśmy, jest to zestaw czterech podstawowych kolorów drukarskich, w którego skład wchodzą: cyjan, magenta, żółty i czarny. Co ciekawe, możliwe jest uzyskanie czarnej barwy poprzez połączenie trzech pozostałych kolorów, jednak to rozwiązanie okazuje się niezbyt ekonomiczne. Dodatkowo powstały w ten sposób kolor nie jest głęboką czernią, dlatego w wielu przypadkach mógłby być niewystarczający. Z tego powodu do palety CMYK dołączono czwarty, czarny kolor. Barwy wynikowe uzyskuje się w tej metodzie poprzez połączenie barw podstawowych w określonych proporcjach i za pomocą nakładania kolejnych warstw, które zwiększają pochłanianie światła.

Jak przeprowadzić test kolorów drukarki?

Zdarza się niejednokrotnie, że barwy obserwowane na ekranie monitora znacznie odbiegają od efektu finalnego na wydruku. Potrzebujesz do swojego projektu konkretnej palety kolorystycznej i zależy Ci na precyzji? Aby ustrzec się przed niemiłą niespodzianką, przed oddaniem grafik do drukarni warto sprawdzić kolory. Można zrobić to w szybki sposób, nawet bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Do zbadania poprawności wydrukowanych kolorów CMYK wystarczy bowiem plansza z okrągłymi otworami o wymiarach 250 x 250 mm. 

Dlaczego kolory na ekranie różnią się od kolorów wydruku?

Dzieje się tak za sprawą rodzaju nośników, na których ogląda się daną grafikę. Obraz wyświetlany na ekranie monitora wykorzystuje paletę RGB i dzięki nakładaniu na siebie kolejnych kolorów pozwala osiągnąć przestrzeń w kolorze białym. Tym samym emituje własne światło, czym zdecydowanie różni się zadrukowanej kartki papieru, która jedynie odbija światło. Z tego powodu monitor wyświetlający obraz nigdy nie stanowi precyzyjnego punktu odniesienia dla drukarni cyfrowej, a poszczególne kolory mogą znacznie różnić się pod względem poziomu swojego nasycenia. 

Jak uzyskać dobre wyniki drukowania?

Nawet kompaktowe drukarki używane na potrzeby domowe są w stanie zagwarantować świetną jakość wydruku zarówno w czerni, jak i w wersji kolorowej. Jednak aby tak było, warto pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Kluczowy okazuje się nie tylko model użytkowanego urządzenia, ale również jakość materiałów eksploatacyjnych. Wysokiej klasy tonery i tusze dostarczane przez Black Point pozwolą Ci cieszyć się precyzyjnym wydrukiem w zachwycającej rozdzielczości, dzięki której zachowasz każdy, nawet najdrobniejszy szczegół obrazu. Zaufaj naszemu doświadczeniu i odmień swoje drukowanie na lepsze! 

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >