Samodzielny wydruk zdjęć – czy to dobry pomysł?

Klasyczny aparat na kliszę robił furorę jeszcze do końca lat 90. poprzedniego stulecia, kiedy  zaczęto go stopniowo zastępować nowocześniejszą, cyfrową wersją. Dziś aparaty analogowe wspominane są przez wielu z nieskrywanym rozrzewnieniem, a pasjonaci fotografii z trudem wyszukują na rynku tych oldschoolowych, zapomnianych niemal sprzętów. Cyfrowa fotografia dokonała prawdziwej rewolucji, wprowadzając rozwiązania, które kiedyś były trudne do wyobrażenia. Konieczność wywoływania całej serii zdjęć z powodu pojedynczych udanych ujęć, będąca nieodłącznym elementem aparatów na kliszę, została zastąpiona przez domowe drukarki fotograficzne czy dogodną możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z poziomu telefonu. To właśnie smartfon jest dziś dla wielu podstawowym narzędziem do dokumentowania ważnych chwil i wspomnień a te warto mieć zawsze przy sobie. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać wysokiej jakości wydruk zdjęć.

Drukowanie zdjęć w domu – domowa drukarka fotograficzna

Dzisiaj robienie zdjęć jest banalnie proste, a to wszystko za sprawą coraz nowocześniejszych smartfonów, które sprawiają, że kosztowne aparaty lustrzane nie są już niezbędne do zrobienia zadowalającego ujęcia. Te małe urządzenia pozwalają często na zaskakująco wysoką jakość zdjęć i mają tę zaletę, że mamy je zawsze pod ręką. Z tego powodu coraz więcej osób z wielkim upodobaniem robi zdjęcia, relacjonując zarówno spotkania czy wyjazdy z bliskimi, jak i krajobrazy. Fotografie to doskonały sposób na zachowanie miłych wspomnień i pamiątka na lata. Wydrukowane, starannie oprawione zdjęcia mogą posłużyć ponadto jako ciekawy element dekoracji wnętrz, a nawet stać się przykuwającą wzrok ekspozycją (np. wydruk zdjęć na piance, będący często stosowanym rozwiązaniem podczas rozmaitych wystaw). 

 

Fotografia to Twoje hobby, na które poświęcasz większość swojego wolnego czasu? A może zajmujesz się nią profesjonalnie i chcesz zadbać nie tylko o wyjątkowe klatki, ale również o wysokiej jakości wydruki? Samodzielne drukowanie swoich prac pozwoli Ci nie tylko oszczędzić czas, ale również przyniesie dużo satysfakcji. Tym bardziej że dziś drukowanie zdjęć w domu nie stanowi żadnego problemu, a domowe drukarki fotograficzne gwarantują jakość, która nie będzie rozczarowywać w zestawieniu ze zdjęciem wyświetlanym na ekranie monitora. Nowoczesne drukarki do zdjęć pozwalają bowiem na dokładne odwzorowanie wszystkich niuansów, na których uchwyceniu Ci zależy, oddanie głębi kolorów i ich odpowiednie nasycenie.

Jak wydrukować zdjęcie z telefonu?

Wyposażenie drukarek w łączność bezprzewodową sprawiło, że drukowanie jest szybkie i bezproblemowe, jak nigdy dotąd. Wydruk zdjęć bezpośrednio z telefonu to krok w stronę nowoczesności i odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników, którzy mnóstwo plików przechowują właśnie na smartfonie. Aby wydrukować zdjęcie z telefonu, wystarczy jedynie urządzenie mobilne z systemem operacyjnym Android, iOS czy Windows Phone oraz dostęp do WiFi. Co więcej, dzięki łączności NFC możliwe jest błyskawiczne parowanie telefonu z drukarką, pozwalające na wygodne drukowanie za pomocą przyłożenia smartfona do urządzenia drukującego. Warto pamiętać jedynie o odpowiednim skonfigurowaniu ustawień drukarki w zakresie rozmiaru pliku oraz kolorów. Dzięki temu wydruk zdjęć będzie naprawdę dobrej jakości. 

 

 

Wydruk zdjęć – online czy samodzielnie w domu?

Dzięki zaawansowanym technologiom drukowanie zdjęć w domu to czysta przyjemność. Samodzielny wydruk zdjęć, nieodbiegający przesadnie swą jakością od odbitek z fotolabów, to zaledwie kilka kroków:

 

 • poprawnie załaduj papier, pamiętając o właściwej stronie do druku;
 • wybierz program do drukowania (możesz skorzystać z podstawowego kreatora drukowania Windows albo wybrać bardziej zaawansowaną platformę z profilami ICC);
 • zadbaj o poprawne ustawienia druku: wybierz z menu rodzaj papieru i rozdzielczość obrazu;
 • wykonaj druk testowy, aby mieć pewność, że wszystko działa tak, jak tego oczekujesz.

Jak wybrać drukarkę do zdjęć dla własnego użytku?

Wybierając drukarkę do zdjęć, warto zwrócić uwagę na fakt, że druk fotograficzny wymaga papieru o większej gramaturze niż standardowy papier ksero, który łatwo absorbuje tusz, przez co wydruk może być blady. W tym kontekście istotne okazuje się także umiejscowienie podajnika papieru w drukarce. Podajnik ulokowany tylko z przodu może powodować pewne kłopoty podczas wydruku zdjęć na nieco grubszym papierze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku okazują się drukarki z podajnikiem umieszczonym z tyłu, gdzie papier układa się w literę L, sprawiając, że urządzenie łatwiej radzi sobie z grubszym, a tym samym sztywniejszym papierem fotograficznym. Warto wybierać przy tym drukarki obsługujące wiele formatów (a szczególnie A3). 

 

Do wydruku zdjęć doskonale sprawdzi się drukarka atramentowa z min. czterema kolorami atramentów (profesjonalne drukarki fotograficzne mogą posiadać nawet 12 różnych kartridżów). Większa liczba atramentów pozwala bowiem na lepsze kolory zdjęć i gładsze przejścia tonalne, a na tym z pewnością zależy każdemu fotografowi. Jeśli drukujesz dużo i często, warto postawić ponadto na urządzenie zapewniające dużą szybkość drukowania. 

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >