W jakie funkcje może być wyposażona drukarka?

Drukarka stanowi podstawowy element wyposażenia biurowego, ale gości również w niejednym domu. Jej użyteczność rozumieją więc zarówno osoby prywatne jak i właściciele oraz pracownicy firm. Ze względu na ciągle zmieniające się potrzeby rynkowe, dzisiaj urządzenie to nie tylko drukuje, ale może również posiadać szereg innych, przydatnych funkcji. Czy drukarka, ksero i skaner w jednym to w dzisiejszych czasach must have? Jak odpowiedzialnie korzystać z łączenia się ze sprzętem poprzez WiFi lub Bluetooth? Spieszymy z odpowiedzią.

Dodatkowe funkcje nowoczesnej drukarki

Niezmiennie najbardziej docenianymi cechami dobrej drukarki są jakość wydruku, szybkość jego otrzymywania oraz łatwość obsługi urządzenia. Istotną kwestią pozostaje także koszt eksploatacji — jak szybko zużywają się poszczególne części sprzętu i w jakich cenach można kupić nowe egzemplarze. Posiadanie własnej drukarki to w przypadku firm konieczność, a dla osób prywatnych oznacza przede wszystkim wygodę.

Aby jeszcze bardziej usprawnić procesy związane z drukowaniem, skanowaniem oraz kserowaniem dokumentów, powstają coraz nowsze modele urządzeń 3w1. Sprzęt wysokiej jakości to oszczędność czasu, energii elektrycznej, a także interfejs prosty w obsłudze nawet dla osób, które nie mają wprawy w obsłudze nowoczesnej technologii.

Ksero i skaner

Drukarka, skaner i ksero w jednym to w obecnych czasach bardzo popularne rozwiązanie. Połączenie tych funkcji umożliwia sprawne przesyłanie treści cyfrowych na papier, z papieru na urządzenie elektroniczne, a także powielanie niezbędnych dokumentów np. treści umów. Dobrze wyposażone urządzenie będzie również posiadać dwustronny podajnik dokumentów, OCR czy funkcję dupleksu.

 

Każdy z wymienionych sprzętów istnieje już od dekad i w różnych przypadkach wykazuje się różnym stopniem niezbędności. Codzienna praca biurowa bez dobrej drukarki z dodatkowymi funkcjami byłaby bardzo utrudniona i spowolniała istotne z punktu widzenia organizacji procesy.

Łączność WiFi i Bluetooth

Jeszcze dekadę temu, aby połączyć się z drukarką za pomocą WiFi, konieczne było posiadanie dodatkowego urządzenia umożliwiającego taki proces. Obecnie nowoczesne sprzęty mają zainstalowaną kartę sieci bezprzewodowej. Dzięki niej możesz przesyłać pliki ze swojego smartfona, tabletu czy komputera prosto do drukarki. Ona z kolei może publikować zeskanowane dokumenty od razu w chmurze. W razie problemów z WiFi każda drukarka wyposażona jest również w wejście USB oraz możliwość łączenia się za pomocą Bluetooth.

 

Brak konieczności fizycznego podłączania urządzenia do np. laptopa powoduje, że możesz drukować wybrane pliki, nawet nie znajdując się w tym samym pomieszczeniu. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku firm, których działy rozproszone są po różnych pomieszczeniach, a nawet piętrach. Oczywiście swoje zastosowanie znajduje również w drukowaniu w domowym zaciszu.

Poufność danych i bezpieczeństwo druku

Korzystanie z najnowszych urządzeń służących do otrzymywania wysokiej jakości druków jest związane z wygodą, ale również pewnymi zagrożeniami. Najważniejszą kwestią, o którą powinny dbać zarówno osoby prywatne jak i organizacje, jest zapewnienie bezpieczeństwa danych. Drukarki używane są do drukowania różnego rodzaju treści, w tym tych najbardziej newralgicznych jak np. poufne dane osobowe bądź finansowe, dokumentacja medyczna, lista partnerów biznesowych i wiele innych. Aby nie dostały się one w niepowołane ręce, warto skorzystać z dostępnych na rynku zabezpieczeń.

Jak widzisz, funkcje drukarki z najnowszej generacji potrafią w zdecydowany sposób ułatwić życie, o ile korzysta się z nich umiejętnie i z rozwagą.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >