Wydruk złej jakości – od czego zależy?

Nowoczesne drukarki służą dziś nie tylko do drukowania rozmaitych dokumentów czy materiałów edukacyjnych, ale coraz częściej są wykorzystywane także do wydruku zdjęć, plakatów, kartek okolicznościowych i innych personalizowanych artykułów papierniczych. Niezależnie od tego, co akurat potrzebujesz wydrukować, z pewnością w każdym przypadku zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, precyzyjnie odwzorowanych kolorach i wszystkich szczegółach obrazu. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy wydruk nie spełnia tych oczekiwań, znacząco odbiegając od obrazu wyświetlanego na ekranie monitora? Sprawdź, co może powodować złą jakość wydruku i dowiedz się, jak temu zaradzić.

Czym objawia się błąd wydruku i jakie są tego przyczyny?

Potrzebę posiadania niezawodnego urządzenia drukującego dostrzega z pewnością każdy, kto choć raz – w obliczu konieczności szybkiego wydrukowania niezbędnych dokumentów – doświadczył niemiłej niespodzianki, że jego sprzęt odmówił posłuszeństwa. Co zrobić, gdy drukarka nie drukuje? Jak zidentyfikować problem i skutecznie poprawić jakość wydruku? Poniżej znajdziesz listę kilku najczęstszych usterek, które mogą być przyczyną wadliwego wydruku.

 

 

Smugi na wydruku

Nieoczekiwane pojawienie się nieregularnych smug na wydruku to prawdziwa katastrofa, zwłaszcza gdy pilnie drukujemy ważne dokumenty. Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja, najprawdopodobniej doszło do wysypania z kasetki niewielkiej ilości proszku tonerowego, który niefortunnie przedostał się na papier, powodując wspomniane smugi. W takim przypadku problem zwykle rozwiązuje się sam po wydrukowaniu kilku arkuszy. Aby jednak nie dopuścić do wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu drukarki z zachowaniem zasad jej prawidłowej eksploatacji. Drukarkę należy zatem odkurzyć i delikatnie wytrzeć wilgotną ściereczką, nie używając w tym celu sprężonego powietrza. 

Poziome lub pionowe paski

Jeśli na wydruku widnieją powtarzające się pionowe lub poziome paski, prawdopodobnie oznacza to nieco poważniejszą usterkę drukarki. Poziome paski zwykle sygnalizują awarię bębna optycznego lub wałka magnetycznego. W przypadku pionowych pasków problem może natomiast polegać na usterce listwy czyszczącej. Jeśli nie posiadasz urządzenia z zintegrowanym kartridżem, wówczas powinieneś wymienić uszkodzone części drukarki.

Zbyt jasny druk w porównaniu z kolorem na monitorze

Warto zaznaczyć, że kolory, które widzimy na ekranie monitora (RGB), stanowią inną przestrzeń barw niż odcienie na wydrukach (CMYK). Dlatego należy pamiętać, aby pliki przeznaczone jedynie do wyświetlania na ekranach były zapisywane w przestrzeni RGB, a materiały przeznaczone do druku – w obszarze CMYK. Może się jednak zdarzyć, że mimo to wydrukowany dokument jest zbyt jasny w stosunku do obrazu wyświetlanego na monitorze. Problem ten jest zwykle wynikiem nieprawidłowego działania warstwy światłoczułej, która pokrywa bęben drukarki. Wówczas najlepiej oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu. 

Cień powtórzenia słowa lub obrazka

Jeśli na wydrukowanym dokumencie widnieją niepożądane pozostałości z poprzedniego wydruku, najczęściej oznacza to problem z bębnem drukarki. Dochodzi do tego zwykle w sytuacji, gdy bęben optyczny nie jest w pełni wyładowany, co sprawia, że po okręceniu powtarza obraz z poprzedniego wydruku. Należy pamiętać, że pawidłowe działanie bębna, gwarantuje perfekcyjny wydruk. Dlatego w Black Point szczególnie dbamy o jakość i wydajność dostępnych w naszej ofercie produktów, a przeważająca większość naszych kartridżów posiada zintegrowany bęben.

Słaba jakość wydruk

Wydruk słabej jakości, który posiada niezadrukowane miejsca czy kolory odbiegające od obrazu edytowanego na monitorze, może sygnalizować szereg problemów. Powodem może być zarówno pusty kartridż, jak i zapchana głowica drukująca. Warto przy tym pamiętać, że podstawą zadowalającego wydruku są dobrej jakości materiały eksploatacyjne. Produkty Black Point są bardzo wydajne, a ich jakości jesteśmy pewni tak bardzo, że objęliśmy je bezterminową gwarancją.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >