Wydruk złej jakości – od czego zależy?
Nowoczesne drukarki służą dziś nie tylko do drukowania rozmaitych dokumentów czy materiałów edukacyjnych, ale coraz częściej są wykorzystywane także do wydruku zdjęć, plakatów, kartek okolicznościowych i innych personalizowanych artykułów papierniczych. Niezależnie od tego, co akurat potrzebujesz wydrukować, z pewnością w każdym przypadku zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, precyzyjnie odwzorowanych kolorach i wszystkich szczegółach obrazu. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy wydruk nie spełnia tych oczekiwań, znacząco odbiegając od obrazu wyświetlanego na ekranie monitora? Sprawdź, co może powodować złą jakość wydruku i dowiedz się, jak temu zaradzić.
Czym objawia się błąd wydruku i jakie są tego przyczyny?
Potrzebę posiadania niezawodnego urządzenia drukującego dostrzega z pewnością każdy, kto choć raz – w obliczu konieczności szybkiego wydrukowania niezbędnych dokumentów – doświadczył niemiłej niespodzianki, że jego sprzęt odmówił posłuszeństwa. Co zrobić, gdy drukarka nie drukuje? Jak zidentyfikować problem i skutecznie poprawić jakość wydruku? Poniżej znajdziesz listę kilku najczęstszych usterek, które mogą być przyczyną wadliwego wydruku.
Smugi na wydruku
Nieoczekiwane pojawienie się nieregularnych smug na wydruku to prawdziwa katastrofa, zwłaszcza gdy pilnie drukujemy ważne dokumenty. Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja, najprawdopodobniej doszło do wysypania z kasetki niewielkiej ilości proszku tonerowego, który niefortunnie przedostał się na papier, powodując wspomniane smugi. W takim przypadku problem zwykle rozwiązuje się sam po wydrukowaniu kilku arkuszy. Aby jednak nie dopuścić do wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu drukarki z zachowaniem zasad jej prawidłowej eksploatacji. Drukarkę należy zatem odkurzyć i delikatnie wytrzeć wilgotną ściereczką, nie używając w tym celu sprężonego powietrza.
Poziome lub pionowe paski
Jeśli na wydruku widnieją powtarzające się pionowe lub poziome paski, prawdopodobnie oznacza to nieco poważniejszą usterkę drukarki. Poziome paski zwykle sygnalizują awarię bębna optycznego lub wałka magnetycznego. W przypadku pionowych pasków problem może natomiast polegać na usterce listwy czyszczącej. Jeśli nie posiadasz urządzenia z zintegrowanym kartridżem, wówczas powinieneś wymienić uszkodzone części drukarki.
Zbyt jasny druk w porównaniu z kolorem na monitorze
Warto zaznaczyć, że kolory, które widzimy na ekranie monitora (RGB), stanowią inną przestrzeń barw niż odcienie na wydrukach (CMYK). Dlatego należy pamiętać, aby pliki przeznaczone jedynie do wyświetlania na ekranach były zapisywane w przestrzeni RGB, a materiały przeznaczone do druku – w obszarze CMYK. Może się jednak zdarzyć, że mimo to wydrukowany dokument jest zbyt jasny w stosunku do obrazu wyświetlanego na monitorze. Problem ten jest zwykle wynikiem nieprawidłowego działania warstwy światłoczułej, która pokrywa bęben drukarki. Wówczas najlepiej oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu.
Cień powtórzenia słowa lub obrazka
Jeśli na wydrukowanym dokumencie widnieją niepożądane pozostałości z poprzedniego wydruku, najczęściej oznacza to problem z bębnem drukarki. Dochodzi do tego zwykle w sytuacji, gdy bęben optyczny nie jest w pełni wyładowany, co sprawia, że po okręceniu powtarza obraz z poprzedniego wydruku. Należy pamiętać, że pawidłowe działanie bębna, gwarantuje perfekcyjny wydruk. Dlatego w Black Point szczególnie dbamy o jakość i wydajność dostępnych w naszej ofercie produktów, a przeważająca większość naszych kartridżów posiada zintegrowany bęben.
Słaba jakość wydruk
Wydruk słabej jakości, który posiada niezadrukowane miejsca czy kolory odbiegające od obrazu edytowanego na monitorze, może sygnalizować szereg problemów. Powodem może być zarówno pusty kartridż, jak i zapchana głowica drukująca. Warto przy tym pamiętać, że podstawą zadowalającego wydruku są dobrej jakości materiały eksploatacyjne. Produkty Black Point są bardzo wydajne, a ich jakości jesteśmy pewni tak bardzo, że objęliśmy je bezterminową gwarancją.
Ostatnie wpisy:
Co może się zepsuć w Twojej drukarce? Najczęstsze awarie i jak sobie z nim radzić
6.02.2023Czytaj >Twoja drukarka nie drukuje, głośno stuka w trakcie pracy, a może brudzi papier tuszem? Urządzenie drukujące, jak każdy sprzęt, może ulec awarii. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze problemy z drukarką,…
Drukarka 3D – ile kosztuje i kiedy warto ją kupić?
6.02.2023Czytaj >Drukarka 3D daje wiele różnorodnych możliwości. Czy – i kiedy – warto zainwestować w zakup takiego urządzenia? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat drukarek 3D i ich zastosowania. …
Popularne formaty papieru: A, B, C, DL. Jaki to rozmiar papieru i co warto o nich wiedzieć?
6.02.2023Czytaj >Jeśli od czasu do czasu zamawiasz materiały poligraficzne albo zaczynasz pracę związaną z drukowaniem, zorientuj się w tzw. formatach papieru. Każda kartka, książka, plakat czy gazeta, którą widzisz, występuje w…