Zaschnięty tusz w drukarce – co robić?

Spora część osób miała w swoim życiu przynajmniej raz sytuację, w której potrzebowała pilnie coś wydrukować, a akurat w tym momencie okazało się, że urządzenie odmówiło współpracy. Istnieje wiele powodów, dlaczego drukarka nie reaguje. Wśród nich są komplikacje związane z technicznymi aspektami, ale również mniej skomplikowane problemy, takie jak brak papieru czy źle domknięta pokrywa. Często nie zwraca się uwagi na bardzo istotną część drukarki atramentowej, jakim jest pojemnik z tuszem. Zdarza się, że użytkownicy zapominają o regularnym czyszczeniu oraz wymianie kartridżów. Złe eksploatowanie drukarki może doprowadzić do zaschnięcia tuszu, przez co sprzęt nie wydrukuje materiałów, których potrzebujesz. Co zrobić w takiej sytuacji i jak jej zapobiegać, aby nie zdarzało się to w przyszłości?

 

Jakie są przyczyny zasychania tuszu w drukarce?

Problem zasychania tuszu w pojemnikach może być spowodowany kilkoma czynnikami, na które należy zwracać uwagę. Pierwszym z nich jest termin ważności pojemnika z tuszem. Nie jest to powszechnie znany fakt, że kartridże również mają określony termin przydatności, w którym nadają się do użycia. Używanie przeterminowanego produktu będzie skutkować wydrukami o złej jakości lub sytuacją, w której urządzenie odmówi współpracy. Problem z zasychaniem tuszu może pojawić się również w przypadku, gdy nie korzystasz z drukarki regularnie. Atrament w drukarkach nie zasycha w kartridżu, lecz na powierzchni płytki dyszowej, co uniemożliwia przedostawanie się substancji na zewnątrz. Charakterystyczne paski na wydruku są powodowane przez niedrożność dyszy, która wynika z zebranego w tym miejscu atramentu. Skąd z kolei biorą się rzucające się w oczy zabrudzenia na wydrukach? Jest to oznaka przepełnionego zbiornika na odpady lub stacji dokującej. Jeśli kupujesz tusze na zapas, zwróć uwagę, aby były one przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu.

 

Kolejnym powodem zasychania substancji może być ponowne napełnianie pojemników. W takiej sytuacji istnieje zagrożenie dostania się powietrza do wnętrza kartridża, co spowoduje problemy z transportem cieczy. Jeśli zapasowe pojemniki z tuszem znajdują się w okolicach grzejnika lub kaloryfera, również może doprowadzić to do zasychania tuszu.

 

Jak wyczyścić zaschnięty tusz?

Kiedy tusz zaschnie w drukarce atramentowej, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Warto również sprawdzić, czy sprzęt posiada program czyszczenia głowic, który może być dostępny na komputerze lub bezpośrednio w urządzeniu. Jeśli jest to sprzęt, w którym kartridże zostały połączone z głowicami drukującymi nie jest to skomplikowany problem – wystarczy wymienić pojemniki na nowe lub je udrożnić. Większe komplikacje są natomiast w urządzeniach, gdzie nie można wymienić głowicy. W takim przypadku należy ją dokładnie wyczyścić, jednak nie należy to do najprostszych czynności. Z tego powodu zalecane jest, aby skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zajmują się czyszczeniem tego typu sprzętu. Samodzielne podejmowanie się tej czynności może spowodować spore szkody w urządzeniu. Dlatego warto zdecydować się na oddanie sprzętu w ręce profesjonalistów, którzy usuną zalegający, zaschnięty tusz bez ryzyka zniszczenia innych elementów w drukarce.

 

Jakie są sposoby na zaschnięty tusz?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy potrzebujesz wydruków jak najszybciej i nie zawsze możesz czekać, aż specjalistyczna firma zajmie się czyszczeniem Twojej drukarki. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z zaschniętym tuszem, które możesz wypróbować samodzielnie. Pierwszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego płynu do udrażniania głowic, w który można się zaopatrzyć w sklepie komputerowym. Wbrew pozorom cały proces czyszczenia z użyciem tego środka nie należy do najtrudniejszych czynności. W pierwszej kolejności należy włączyć drukarkę, a po chwili wyjąć zbiorniki z tuszem. Następnie umieść je na wcześniej przygotowanej podstawce, w której znajduje się płyn. W takiej pozycji pojemniki zostawia się na kilkanaście godzin. Po tym czasie należy pamiętać o przeczyszczeniu głowic.

 

Jeśli jednak nie chcesz kupować specjalnego płynu do czyszczenia lub zależy ci na oszczędności czasu, istnieje inny, bardziej ekonomiczny sposób na wyczyszczenie zaschniętego tuszu. Możesz się zdziwić, ale ciepła woda bardzo dobrze poradzi sobie z tym problemem. W tym przypadku należy jednak uważać, aby ciecz nie dostała się do środka pojemników. Domowe czyszczenie powinno odbywać się „z zewnątrz” płytki dyszowej.

 

Jak zapobiegać zasychaniu tuszu w drukarce?

Najlepszym rozwiązaniem na zaschnięty tusz w pojemnikach jest niedopuszczanie do takich sytuacji. Pierwszym działaniem prewencyjnym jest regularne korzystanie z drukarki atramentowej. Najlepiej wydrukować chociaż jedną stronę na trzy lub cztery tygodnie. Regularna eksploatacja, nawet w tak niewielkim stopniu, zapobiega wysychaniu substancji. Jeśli jeszcze przed zakupem wiesz, że nie będziesz korzystać z drukarki regularnie, warto rozważyć urządzenie, które działa z wykorzystaniem lasera. W tego typu sprzęcie używa się tonerów, w których nie dochodzi do zaschnięcia substancji. Jeśli jednak zależy Ci na drukarce atramentowej, pamiętaj o tym, aby nie kupować na zapas wielu pojemników z tuszami. Jak już zostało wyżej wspomniane, kartridże z tą substancją mają określony termin ważności i może okazać się, że zakupiony dużo wcześniej tusz przeterminuje się i nie będzie nadawać się do użycia. Pamiętaj również, aby zapasowe egzemplarze trzymać w odpowiednich warunkach.

 

Regularne korzystanie z drukarki atramentowej to klucz do utrzymania jej w dobrym stanie. Jeśli rozważasz zakup tego urządzenia, powinieneś wziąć to pod uwagę. Dodatkowo bardzo ważną informacją jest termin ważności pojemnika z tuszem. Termin ten w przypadku większości produktów wynosi do 12 miesięcy od upłynięcia gwarancji lub 18 miesięcy od momentu zainstalowania go w drukarce. Zwracaj uwagę na wymienione aspekty, a nie dojdzie do zaschnięcia tuszu w Twojej drukarce. Warto zwrócić uwagę na to, że atramenty Black Point nie mają terminu przydatności. Są to produkty bezterminowe, tak samo jak gwarancja w naszym sklepie.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >