5 najlepszych i 5 najgorszych kolorów do biura.
Czy czerwony naprawdę pobudza kreatywność?
Czy wiesz, że kolor może sprawić, że będziesz pełen energii, skoncentrowany albo wręcz przeciwnie – ospały i zmęczony? Jedne barwy nastrajają optymistycznie, inne wywołują smutek, a czasem nawet agresję.
Badaniem wpływu kolorów na ludzki umysł zajmuje się nauka – psychologia kolorów. Z tej wiedzy warto korzystać na co dzień, urządzając swoje miejsce do pracy!
Najlepsze kolory do biura
Które kolory sprawiają, że pracuje się wydajniej, bez niepotrzebnych stresów i napięć? Do miejsc pracy (a także do domowego biura) warto wybierać barwy jasne. Bardzo ciemne kolory nie tylko zmniejszają wizualnie pomieszczenie, ale mogą też wprawiać w smutny nastrój. Natomiast jasne kolory optycznie powiększają pokój, odświeżają go i rozjaśniają.
Ogólna zasada aranżacji wnętrz mówi o tym, że człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu kolorów wziętych z natury, łagodnych, stonowanych, raczej neutralnych (czyli ani bardzo zimnych, ani bardzo ciepłych). Mocne barwy lepiej sprawdzają się w roli dodatków niż na dużych powierzchniach.
Które odcienie warto mieć w pobliżu swojego biurka, w domowym miejscu pracy czy we wspólnych biurowych przestrzeniach? Oto przydatne zestawienie – 5 najlepszych kolorów do biura!
Niebieski
Chłodny odcień, który poprawia koncentrację i produktywność. Sprawia, że czujemy się pewni siebie i zrelaksowani. Kojarzy się z morzem, wakacjami, przyrodą i z tego powodu poprawia humor. Powiększa także optycznie pomieszczenia i rozjaśnia je. Niebieski ma ponad sto różnych odcieni, łatwo więc wybrać ten ulubiony! Uwaga, niebieski dodatkowo zmniejsza apetyt!
Biały i jego odcienie
Najbardziej uniwersalny kolor do wnętrz, także tych biurowych. Niektórzy uważają, że jest nudny, ale wystarczy tylko przełamać go kolorowymi dodatkami, aby pomieszczenie wyglądało lekko i świeżo. Biel to najlepszy wybór do miejsc pracy – działa pozytywnie na mózg, pomaga w koncentracji, wycisza. Jeśli czysta biel jest dla Ciebie zbyt sterylna, spróbuj kolorów z gamy złamanych bieli, np. waniliowego, śmietankowego, écru.
Zielony
Kolor przyrody, lasu, drzew. Ma ponad sto różnych odcieni, od pistacjowego po butelkowy. Nasz mózg odbiera zieleń jako kolor uspokajający i łagodzący złe emocje, poprawiający nastrój, kojarzący się z nadzieją, wiosną, wzrostem, życiem. Zielony to także kolor przedsiębiorczości, zamożności, pieniędzy, utożsamiany z życiowym sukcesem.
Beżowy
Kolor z palety barw ziemi, należy do pasteli (jako rozbielony brąz). Jak wszystkie pastele jest bardzo polecany w aranżacji wnętrz jako kolor, który wprowadza optymizm i poprawia humor. Jest na tyle neutralny, że dobrze wygląda w wielu kolorystycznych zestawieniach. Kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem oraz statecznością.
Szary
Szarości mają swoich zwolenników, choć to kolor, do którego warto podchodzić z pewną ostrożnością. Szary jest kolorem neutralnym, spoza koła barw. To oznacza, że dobrze współgra z każdą inną barwą. W nadmiarze może jednak wywoływać uczucie smutku i przygnębienia, co – jak wiadomo – nie sprzyja atmosferze twórczej pracy. Warto go więc stosować w biurze w jasnych odcieniach (gołębi, kamienny) i zestawiać z żywszymi kolorami jak zieleń, błękit czy kolor drewna.
Najgorsze kolory do biura
Na liście kolorów, które lepiej wyrzucić z przestrzeni pracy, są mocne i agresywne barwy. Mogą one niepokoić i stresować. Warto też rozważyć użycie ciemnych odcieni, ponieważ negatywnie działają na psychikę pracowników. Których kolorów w biurze unikać?
Czerwony
Pozornie to kolor miłości, energii, sukcesu. W biurze jest jednak zdecydowanie złym wyborem, zwłaszcza na dużych powierzchniach, czyli na ścianie, lub jako obicie mebli. Dlaczego? Jako dynamiczny kolor budzi agresję, a nasz mózg czerwień odczuwa jako sygnał do natychmiastowych, pilnych działań. Utrudnia więc koncentrację i nie pozwala się skupić na codziennych obowiązkach. Dodatkowo pobudza apetyt i zachęca do kompulsywnych zakupów i szybkich (zbyt szybkich) decyzji.
Pomarańczowy
„Młodszy brat” czerwieni – wykazuje podobne właściwości, choć w mniejszym natężeniu. Kolor energii, apetytu, optymizmu, ale także agresji, zwłaszcza w ostrym „mandarynkowym” wydaniu. Wyjątkiem są łagodne rudości i kasztany wpadające w brąz, które jako kolory bliskie naturze i ziemi działają na nas pozytywnie i kojąco.
Czarny
Kojarzy się z elegancją, luksusem, wytwornością, ale do pracy nie jest wskazany. W pomieszczeniu, w którym zastosowano zbyt wiele koloru czarnego, większość z nas czuje się smutna i przygnębiona. Czarny dodatkowo absorbuje 100% światła, zaciemnia więc i zmniejsza optycznie wnętrza. Co gorsza, może być postrzegany jako kolor niebezpieczeństwa, straty, śmierci. Nadaje się znakomicie do dodatków, ale nie powinien być dominującym kolorem w miejscu pracy.
Brązowy
Brązy to kolory ziemi, kojarzące się z naturą. Powinny zatem pasować do biura. I faktycznie tak jest, jeśli mówimy o barwach jasnych, takich jak dębowa czy orzechowa. Ciemny brąz nie jest polecany do biur, bo za bardzo kojarzy się z konserwatyzmem, brakiem działania. W nadmiarze może nużyć. Sprawdzi się w dodatkach, ale zamiast ciemnobrązowych mebli niczym z kolonialnego gabinetu lepiej postawić na wyposażenie w jasnym kolorze.
Żółty
Kolor optymizmu i radości, który pobudza kreatywność. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, stresuje i sprawia, że czujemy niepokój (szczególnie odradzane jest połączenie żółtego z czarnym – jest to zestawienie, które mózg postrzega jako zagrożenie). Wadą koloru żółtego jest też to, że szybko męczy oczy. Dlatego zdecydowanie lepszym wyjściem w biurze jest żółty kubek do herbaty, ewentualnie mały regalik na dokumenty, a nie żółta ściana czy żółte biurko.
Chcesz wiedzieć, jak być bardziej kreatywnym w pracy? Sprawdź nasz artykuł na ten temat.
Ostatnie wpisy:
Ergonomiczne stanowisko pracy. 5 wskazówek, które pomogą Ci je stworzyć
3.11.2022Czytaj >Czym jest ergonomia w pracy? To więcej niż wygoda i komfort. To dbałość, by stanowisko pracy było w 100% dopasowane do osoby, która z niego korzysta. Jak to zrobić? Podpowiadamy!…
Jak urządzić domowe biuro w 3 najpopularniejszych stylach aranżacji: loft, modern classic i neo retro
26.10.2022Czytaj >Miejsce do pracy w domu musi być dobrze doświetlone, wyposażone w wygodne meble oraz ciche urządzenia. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Spędzasz tu wiele godzin dziennie. Każdego dnia. Zadbaj…
Zrównoważone biuro – co to znaczy? Jak zadbać, by przestrzeń do pracy była bardziej eko?
26.10.2022Czytaj >Ekologiczne miejsce pracy to dużo więcej niż paprotka na biurku i kontenerek z recyklingu. Jak urządzić zrównoważone biuro, przyjazne dla użytkowników i środowiska? Jak uniknąć marnowania zasobów? Zajrzyj, jeśli chcesz…