5 rad jak dbać o drukarkę atramentową?

Drukarki atramentowe to urządzenia, które znajdują się w większości domów oraz biur. Korzysta się z nich na co dzień, gdy tylko zachodzi potrzeba posiadania fizycznej kopii dokumentu, grafiki lub zdjęcia. W związku z tym, że zakup drukarki atramentowej to wydatek, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o to urządzenie, tak aby służyło przez wiele lat. Jakie są dobre praktyki, które możesz wdrożyć do swojej rutyny podczas korzystania z tego typu sprzętu?

Jak dbać o drukarkę atramentową?

Żywotność drukarki w głównej mierze zależy od odpowiedniego dbania użytkownika o sprzęt. Tak jak w przypadku innych elektronicznych urządzeń, korzystanie z drukarki atramentowej wymaga przestrzegania kilku zasad, które pozytywnie wpłyną na eksploatację sprzętu. Przygotowaliśmy poradnik zawierający przydatne informacje, dzięki którym przedłużysz żywotność swojej drukarki atramentowej.

 

Odpowiednie otoczenie

Miejsce, w którym postawisz drukarkę atramentową, również ma znaczenie odnośnie jej prawidłowego funkcjonowania oraz eksploatacji. Przede wszystkim to urządzenie nie powinno znajdować się na nasłonecznionej półce lub biurku. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na drukarkę, ponieważ może prowadzić do różnego rodzaju usterek. Kolejna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę, to nieustawianie urządzenia pod biurkiem lub w niewielkiej odległości od podłogi. To miejsce naraża ruchome elementy drukarki atramentowej na nadmierne osadzanie się kurzu. Co jeszcze jest istotne? Podczas wybierania miejsca na drukarkę, zwróć uwagę na to, żeby była to równa przestrzeń. Nawet najmniejsze nierówności i przechylenia mogą skutkować częstym zacinaniem się papieru.

Wysokiej jakości tusze

Materiały eksploatacyjne, których używasz w swojej drukarce, mają bezpośredni wpływ na jej pracę oraz prawidłowe funkcjonowanie w dłuższej perspektywie. Najlepiej, aby tusze były wysokiej jakości, ponieważ często te najtańsze niestety nie zapewniają zadowalającej jakości wydruków oraz charakteryzują się niską wydajnością. Decydując się na korzystanie z zamienników, należy trzymać się jednego producenta i zwracać uwagę na to, aby nie używać alternatywnych tuszów różnych marek. Odpowiednie materiały eksploatacyjne nie tylko starczają na dłużej, ale również oferują dużo lepszą jakość uzyskiwanych materiałów. Produkty Black Point dodatkowo są objęte bezterminową gwarancją, ponieważ jesteśmy pewni ich wysokiej jakości oraz niezawodności.

Regularna wymiana kartridży

Kolejny aspekt, o którym należy pamiętać to regularna wymiana pojemników z tuszami. Wiele nowoczesnych drukarek atramentowych pokazuje poziom tuszów na ekranie menu. Jest to przydatna opcja, ponieważ w szybki i łatwy sposób dowiesz się, ile jeszcze zostało substancji. W innych modelach niezbędne jest samodzielne sprawdzenie poziomu tuszu. Czynność ta powinna odbywać się regularnie, ponieważ resztki zalegającego tuszu mogą zaschnąć w głowicy, a wyczyszczenie ich nie należy do najłatwiejszych zadań. Dodatkowo zalegające substancje mogą powodować zapowietrzenie głowicy, co w konsekwencji może uszkodzić ten element. Bardzo ważne jest, aby w żadnym przypadku nie drukować, kiedy chociaż jeden z pojemników na tusz jest pusty. Dotyczy to sytuacji, kiedy skończył się jakikolwiek kolor tuszu, a Ty potrzebujesz wydrukować czarno-biały dokument, czy na odwrót. Przestrzegamy przed drukowaniem tzw. na sucho, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia głowicy.

Regularne czyszczenie urządzenia

Drukarka atramentowa jest urządzeniem elektronicznym, które należy regularnie czyścić, tak aby zalegający tusz nie doprowadził do żadnej usterki w sprzęcie. W jaki sposób najlepiej sprzątać drukarkę? Przede wszystkim używaj tylko ściereczek z mikrofibry, które w dokładny sposób wyczyszczą powierzchnię bez rysowania jej. Pamiętaj, że należy dokładnie wyczyścić nie tylko zewnętrzne części urządzenia, ale również elementy, które znajdują się w środku. Odradzane jest korzystanie ze sprężonego powietrza oraz płynów, ponieważ mogą one uszkodzić drukarkę, a wtedy konieczne będzie zgłoszenie się do profesjonalnego serwisu.

Dobrej jakości papier

Niektórym osobom może wydawać się, że każdy rodzaj papieru nadaje się do drukowania, jednak nie jest to prawda. Arkusze papieru, które są dedykowane do użycia w tego typu sprzęcie, posiadają wyższy indeks bieli i są gładsze, dzięki czemu urządzenie wykorzystuje mniej tuszu podczas pracy. Papier gorszej jakości może powodować szybsze zużywanie się poszczególnych części drukarki oraz nadmierne gromadzenie się pyłu papierniczego we wnętrzu urządzenia.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >