5 rad, które przedłużą żywotność tonera do drukarki

W każdej drukarce laserowej znajduje się toner, czyli jeden z najważniejszych elementów tego urządzenia. Ten rodzaj urządzenia jest wybierany ze względu na wysoką jakość wydruków oraz bardzo dobrą wydajność. W większości przypadków toner starcza na zdecydowanie dłużej niż pojemnik z tuszem. Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają jeszcze bardziej wydłużyć żywotność tonera do drukarki. Nie są to skomplikowane metody, a jedynie praktyczne nawyki, które warto wyrobić. Wymienione poniżej rady nie tylko pozwolą zwiększyć wydajność tonera, ale również pozytywnie wpłyną na eksploatację całej drukarki.

 

 

Na jaki czas starcza toner?

W przeciwieństwie do tuszu, toner nie może zaschnąć ani się przeterminować. Bardzo ważną informacją jest ilość stron, którą można wydrukować z wykorzystaniem jednego materiału eksploatacyjnego. Producent podaje tę liczbę na opakowaniu produktu, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas kupowania toneru. Ten materiał eksploatacyjny posiada również inną zaletę – na jego żywotność nie ma wpływu to, czy używasz drukarki regularnie. W przypadku tonera istnieje prosta zależność – im rzadziej korzystasz z urządzenia, tym na dłużej starczy proszek, który znajduje się w kartridżu. Nie jest to jednak uniwersalna zasada, ponieważ każda drukarka jest inna. Dostępne są sprzęty, które do wydruku jednej strony zużywają znacznie więcej proszku tonerowego niż inne modele. Z drugiej strony wiele urządzeń posiada funkcję zmniejszania ilości zużycia tonera, czyli tzw. tryby eco. Dzięki tej możliwości korzystanie z drukarki laserowej jest maksymalnie oszczędne, a przy okazji oszczędzisz sporo na tonerze, ponieważ rzadziej będziesz go wymieniać.

 

Jak wydłużyć żywotność tonera?

Dzięki wprowadzeniu kilku łatwych i praktycznych nawyków, będziesz mógł w znaczący sposób wydłużyć żywotność tonera, a tym samym oszczędzić na zakupie następnych produktów. Przeczytaj poniższe rady i dowiedz się co zrobić, aby materiał eksploatacyjny posłużył Ci na dłużej.

 

Odpowiednie ustawienia drukarki

Dopasowanie ustawień do aktualnie drukowanego dokumentu zajmuje zazwyczaj kilka minut, a stosowanie się do tej zasady przy każdym używaniu drukarki pozwala zaoszczędzić spore ilości proszku tonerowego. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, co dokładnie drukujesz. Jeśli jest to dokument tekstowy, zmień ustawienia druku na monochromatyczne, w ten sposób zaoszczędzisz tonery z kolorem. W przypadku zdjęć oraz grafik możesz obniżyć nasycenie kolorów w wydruku. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie zależy Ci na bardzo wysokiej jakości otrzymanych materiałów.

 

Dobrej jakości materiały eksploatacyjne

Kolejną bardzo istotną kwestią są tonery, które kupujesz do swojej drukarki. Warto rozeznać się w tym temacie i podczas wyboru konkretnego produktu kierować się różnymi aspektami, a nie tylko i wyłącznie ceną. Bardzo dobrą opcją są alternatywne materiały eksploatacyjne, które oferują świetną jakość wydruków oraz dużo lepszą wydajność, niż w przypadku produktów OEM. Te produkty wyróżniają się również korzystniejszą ceną.

 

Odpowiednia temperatura pracy

Temperatura to następny, ważny czynnik, który wpływa na żywotność tonera. Materiał eksploatacyjny jest szczególnie narażony podczas ogrzewania pomieszczeń, ponieważ wtedy podnosi się wilgotność i temperatura w pokoju. Takie warunki są nieodpowiednie dla tonerów i mogą negatywnie wpłynąć na materiały eksploatacyjne. Weź pod uwagę te czynniki i ustaw drukarkę laserową w odpowiednim miejscu. Najlepiej sprawdzi się np. półka lub biurko, które znajduje się w cieniu, z dala od okna oraz kaloryfera.

 

Przygotuj dokument do druku

Nie zapominaj o tym, aby przed wydrukowaniem pliku spojrzeć do podglądu. Dzięki tej czynności możesz oszczędzić nie tylko arkusze papieru, ale również spore ilości proszku tonerowego. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na ostatnie strony dokumentów, które mogą zawierać tylko jedno zdanie lub niepotrzebną stopkę. Wystarczy drobna edycja dokumentu, aby przenieść ten fragment na poprzednią stronę. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość używanej czcionki. Do czytania w zupełności wystarczy tekst o wielkości 11-12 punktów.

 

Dobry jakościowo papier do druku

Używanie odpowiedniej jakości papieru, który jest dedykowany do wydruków, to niezwykle istotny aspekt dbania o żywotność toneru. Decyzja o użyciu np. grubszego papieru wiąże się ze zużyciem większej ilości proszku tonerowego, tak aby wydruk był wyraźny. Jeśli zależy Ci na wydłużeniu żywotności tonera, zwróć uwagę na papier, z którego korzystasz.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >