5 zalet i 5 wad drukarki laserowej.
Jeśli planujesz zakup drukarki do domu bądź biura, do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń: drukarkę laserową lub atramentową. Różnią się one ceną, technologią druku i rozmiarami. Jednak która jest lepsza? W tym artykule skupimy się na laserówce. Oto 5 największych zalet i 5 wad tego sprzętu.
5 zalet drukarki laserowej – to dlatego jest tak popularna!
Drukarki laserowe to powszechne wyposażenie biur, choć często się zdarza, że kupuje się je też do użytku domowego. Sprawdzamy, dlaczego cieszą się taką popularnością.
-
Niskie koszty eksploatacji
Cena zadruku pojedynczej kartki, która wyjdzie z drukarki laserowej, będzie sporo niższa niż w przypadku atramentówki.
Na koszty eksploatacyjne ma wpływ wiele różnych czynników, od modelu urządzenia po rodzaj używanych przez nie materiałów. Ogólnie jednak możesz przyjąć dwie zasady: drukarki laserowe drukują taniej niż atramentowe oraz im droższa drukarka, tym tańsze jej użytkowanie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł, w którym o tym pisaliśmy: Ile kosztuje utrzymanie drukarki w domu i jak zmniejszyć te koszty?
-
Duża wydajność drukarki, czyli szybkość drukowania
Miłośnicy atramentówek (zwłaszcza tych z niskiej półki cenowej) często przeżywają spore zdziwienie, że ich nowa drukarka nawet przy druku mono wypuszcza z siebie tylko kilka kartek na minutę. 90% procesu drukowania zajmuje więc… czekanie na drukarkę.
Taka sytuacja nie grozi Ci, jeśli wybierzesz drukarkę laserową. To wydajne i szybkie urządzenie. Jak szybkie? Sprawdźmy. Nawet tani model (czyli np. Brother HL-1222WE w cenie ok. 800 zł) drukuje z szybkością do 20 kartek na minutę. Droższy (czyli np. HP Laserjet Pro M404dn za ok. 1400 zł) wydrukuje Ci przez minutę już do 38 stron.
-
Drukarki laserowe rzadziej się psują niż atramentowe
Pewnie, wszystko zależy od sposobu obsługi, warunków, w jakich stoi drukarka, marki i ceny, ale możesz śmiało przyjąć, że laserówki są bardziej niezawodne niż drukarki atramentowe.
Jaki jest tego powód? Przede wszystkim brak zasychającego tuszu. Laserówka drukuje przy pomocy tonera, czyli proszku, który naelektryzowany światłem „przykleja” się do papieru. Tę samą funkcję w atramentówce pełni tusz – niestety zasycha on w wielu sytuacjach.
-
Odporność na intensywną pracę
Drukarki laserowe to urządzenia stworzone do stałej pracy na wysokich obrotach. Dotyczy to zwłaszcza dużych, typowo biurowych egzemplarzy. Nie straszny im 12-godzinny dzień pracy, a nawet nadgodziny. Wytrwale drukują stosy dokumentów – szybko, solidnie i bez przerw. Właśnie dlatego do biur, w których „papiery” są ważną częścią codziennego dnia, poleca się drukarki laserowe.
-
Trwałość wydruków
Strony zadrukowane przez laserówkę może nie wyglądają bardzo precyzyjnie – dokładniejsze pod tym względem są drukarki atramentowe. Druk laserowy okazuje się jednak zdecydowanie trwalszy. To kolejna zaleta, która sprawia, że te urządzenia są tak popularne w biurach.
5 największych wad drukarki laserowej
Czy drukarka laserowa zawsze jest lepszym rozwiązaniem od atramentowej? Wcale nie! Są sytuacje, kiedy ta druga sprawdzi się o wiele lepiej. Jakie wady mają laserówki?
-
Wysoka cena
Drukarki laserowe są zwykle droższe niż atramentowe. Dodajemy słowo „zwykle”, bo jak to „zwykle” bywa, sprawdzi się tu uniwersalne powiedzenie „to zależy”. Jeśli porównujesz urządzenia podobnej klasy, laserówka będzie droższa. A to powinno Cię doprowadzić do wniosku, że jeśli masz mały budżet, lepszą opcją będzie dla Ciebie drukarka atramentowa.
Największym problemem drukarek laserowych jest jednak koszt modelu, który drukuje w kolorze. Takie laserówki są szczególnie drogie, a w dodatku drukują niezbyt dobrze. Zdjęcia i plakaty lepiej wydrukuje Ci sprzęt na kolorowe tusze.
-
Gabaryty
Duża, wielofunkcyjna drukarka laserowa potrafi zająć pół pokoju biurowego, serio. Ani to ominąć, ani postawić na tym kubek z kawą. W dużym biurze to żaden problem i do takich przestrzeni te urządzenia są wprost stworzone. W małym pomieszczeniu, które dzielisz z trzema osobami, żeby było taniej, gabaryty drukarki laserowej mogą okazać się pewnym problemem.
-
Mniejszy wybór rozmiarów papieru
Ta wada dotyczy sprzętów z niższej półki cenowej. Tańsze drukarki laserowe (nie te duże, biurowe kombajny) obsługują zwykle tylko format A4. W przypadku atramentówek podobnej klasy możesz liczyć na większą różnorodność, choć ponownie zależy to od modelu i marki urządzenia.
-
Hałas przy pracy
Drukarki laserowe nie należą do najcichszych urządzeń. Niektóre podczas pracy generują dźwięk o głośności ponad 50 dB. Wykraczają więc poza dopuszczany przez Światową Organizację Zdrowia poziom hałasu w środowisku w porze dziennej. Do tego czasem szumią, piszczą, brzęczą – znane są z tego konkretne marki i modele. Często oznacza to, że Twoja drukarka potrzebuje lekarza. Tego od drukarek oczywiście.
-
Gorsza jakość wydruków
Choć wydajne i szybkie, drukarki laserowe nie są tak dokładne jak ich atramentowe odpowiedniczki. Wydruki bywają nieprecyzyjne, a rozdzielczość drukowania okazuje się niższa.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat drukarek laserowych do domu, polecamy nasz artykuł: Czy zakup drukarki laserowej do domu się opłaca?
Ostatnie wpisy:
Tusz do drukarki Brother DCP J105
28.06.2024Czytaj >Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…
Tusz do Canon
26.06.2024Czytaj >Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…
Tusz Canon Pixma
24.06.2024Czytaj >Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…