5 zalet i 5 wad drukarki laserowej.

Jeśli planujesz zakup drukarki do domu bądź biura, do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń: drukarkę laserową lub atramentową. Różnią się one ceną, technologią druku i rozmiarami. Jednak która jest lepsza? W tym artykule skupimy się na laserówce. Oto 5 największych zalet i 5 wad tego sprzętu.

 

drukarka lasterowya, plusy i minusy

 

5 zalet drukarki laserowej – to dlatego jest tak popularna!

Drukarki laserowe to powszechne wyposażenie biur, choć często się zdarza, że kupuje się je też do użytku domowego. Sprawdzamy, dlaczego cieszą się taką popularnością.

 

 1. Niskie koszty eksploatacji

Cena zadruku pojedynczej kartki, która wyjdzie z drukarki laserowej, będzie sporo niższa niż w przypadku atramentówki.

 

Na koszty eksploatacyjne ma wpływ wiele różnych czynników, od modelu urządzenia po rodzaj używanych przez nie materiałów. Ogólnie jednak możesz przyjąć dwie zasady: drukarki laserowe drukują taniej niż atramentowe oraz im droższa drukarka, tym tańsze jej użytkowanie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł, w którym o tym pisaliśmy: Ile kosztuje utrzymanie drukarki w domu i jak zmniejszyć te koszty?

 

 1. Duża wydajność drukarki, czyli szybkość drukowania

Miłośnicy atramentówek (zwłaszcza tych z niskiej półki cenowej) często przeżywają spore zdziwienie, że ich nowa drukarka nawet przy druku mono wypuszcza z siebie tylko kilka kartek na minutę. 90% procesu drukowania zajmuje więc… czekanie na drukarkę.

 

Taka sytuacja nie grozi Ci, jeśli wybierzesz drukarkę laserową. To wydajne i szybkie urządzenie. Jak szybkie? Sprawdźmy. Nawet tani model (czyli np. Brother HL-1222WE w cenie ok. 800 zł) drukuje z szybkością do 20 kartek na minutę. Droższy (czyli np. HP Laserjet Pro M404dn za ok. 1400 zł) wydrukuje Ci przez minutę już do 38 stron. 

 

 1. Drukarki laserowe rzadziej się psują niż atramentowe

Pewnie, wszystko zależy od sposobu obsługi, warunków, w jakich stoi drukarka, marki i ceny, ale możesz śmiało przyjąć, że laserówki są bardziej niezawodne niż drukarki atramentowe.

 

Jaki jest tego powód? Przede wszystkim brak zasychającego tuszu. Laserówka drukuje przy pomocy tonera, czyli proszku, który naelektryzowany światłem „przykleja” się do papieru. Tę samą funkcję w atramentówce pełni tusz – niestety zasycha on w wielu sytuacjach. 

 

 1. Odporność na intensywną pracę

Drukarki laserowe to urządzenia stworzone do stałej pracy na wysokich obrotach. Dotyczy to zwłaszcza dużych, typowo biurowych egzemplarzy. Nie straszny im 12-godzinny dzień pracy, a nawet nadgodziny. Wytrwale drukują stosy dokumentów – szybko, solidnie i bez przerw. Właśnie dlatego do biur, w których „papiery” są ważną częścią codziennego dnia, poleca się drukarki laserowe. 

 

 1. Trwałość wydruków

Strony zadrukowane przez laserówkę może nie wyglądają bardzo precyzyjnie – dokładniejsze pod tym względem są drukarki atramentowe. Druk laserowy okazuje się jednak zdecydowanie trwalszy. To kolejna zaleta, która sprawia, że te urządzenia są tak popularne w biurach. 

 

5 największych wad drukarki laserowej

Czy drukarka laserowa zawsze jest lepszym rozwiązaniem od atramentowej? Wcale nie! Są sytuacje, kiedy ta druga sprawdzi się o wiele lepiej. Jakie wady mają laserówki? 

 

 1. Wysoka cena

Drukarki laserowe są zwykle droższe niż atramentowe. Dodajemy słowo „zwykle”, bo jak to „zwykle” bywa, sprawdzi się tu uniwersalne powiedzenie „to zależy”. Jeśli porównujesz urządzenia podobnej klasy, laserówka będzie droższa. A to powinno Cię doprowadzić do wniosku, że jeśli masz mały budżet, lepszą opcją będzie dla Ciebie drukarka atramentowa. 

 

Największym problemem drukarek laserowych jest jednak koszt modelu, który drukuje w kolorze. Takie laserówki są szczególnie drogie, a w dodatku drukują niezbyt dobrze. Zdjęcia i plakaty lepiej wydrukuje Ci sprzęt na kolorowe tusze. 

 

 1. Gabaryty

Duża, wielofunkcyjna drukarka laserowa potrafi zająć pół pokoju biurowego, serio. Ani to ominąć, ani postawić na tym kubek z kawą. W dużym biurze to żaden problem i do takich przestrzeni te urządzenia są wprost stworzone. W małym pomieszczeniu, które dzielisz z trzema osobami, żeby było taniej, gabaryty drukarki laserowej mogą okazać się pewnym problemem. 

 

 1. Mniejszy wybór rozmiarów papieru

Ta wada dotyczy sprzętów z niższej półki cenowej. Tańsze drukarki laserowe (nie te duże, biurowe kombajny) obsługują zwykle tylko format A4. W przypadku atramentówek podobnej klasy możesz liczyć na większą różnorodność, choć ponownie zależy to od modelu i marki urządzenia. 

 

 1. Hałas przy pracy

Drukarki laserowe nie należą do najcichszych urządzeń. Niektóre podczas pracy generują dźwięk o głośności ponad 50 dB. Wykraczają więc poza dopuszczany przez Światową Organizację Zdrowia poziom hałasu w środowisku w porze dziennej. Do tego czasem szumią, piszczą, brzęczą – znane są z tego konkretne marki i modele. Często oznacza to, że Twoja drukarka potrzebuje lekarza. Tego od drukarek oczywiście. 

 

 1. Gorsza jakość wydruków

Choć wydajne i szybkie, drukarki laserowe nie są tak dokładne jak ich atramentowe odpowiedniczki. Wydruki bywają nieprecyzyjne, a rozdzielczość drukowania okazuje się niższa. 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat drukarek laserowych do domu, polecamy nasz artykuł: Czy zakup drukarki laserowej do domu się opłaca?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >