Dlaczego drukarka nie chce drukować na czarno, choć ma czarny tusz?
No nie… znowu! Potrzebujesz wydrukować ważne dokumenty, a tu klops. Czujesz, że ona robi to specjalnie, że z jakiegoś powodu Cię nienawidzi. Może wręcz sabotuje i chce się Ciebie pozbyć. Ona — ta niewdzięczna, obrażalska. Co to ma, ale jednak nie da. O kim mowa? O drukarce! Która, choć pełna tuszu, drukować nie chce. Dowiedz się, dlaczego tak jest.
Problemy z drukowaniem — przyczyny i rozwiązania
Chcesz wydrukować prosty, czarno-biały dokument. To chyba niewiele, prawda? A jednak. Zdarza się — i wbrew pozorom nie tylko Tobie — że drukarka nie chce wypluć z siebie nawet pół strony, mimo że pojemnik na czerń wcale nie jest pusty. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z drukowaniem (mimo pełnego pojemniczka) jest zasychanie tuszu w dyszach głowicy drukującej. Długie okresy bezczynności drukarki mogą doprowadzić do wysychania tuszu, co utrudnia przepływ atramentu i prowadzi do niekompletnych lub zanikających wydruków. Drukarka może również zwyczajnie odmówić współpracy. I nic dziwnego, bo próba drukowania w takiej sytuacji może skończyć się bardzo nieprzyjemnie… Czarna wizja, co? Rozwiązaniem tego problemu jest regularne używanie drukarki, co zapobiega zasychaniu tuszu. Jeśli drukarka już na to cierpi, można spróbować wyczyścić głowicę drukującą za pomocą wbudowanych funkcji czyszczących. Ale to nie wszystko! Innym powodem mogą być problemy z oprogramowaniem drukarki lub błędy w sterownikach. Czasami wszystko wydaje się w porządku: pojemniki na tusz są pełne, drukarka sprawna, papier jest. A jednak z druku nici. Warto wtedy sprawdzić, czy np. podczas aktualizacji oprogramowania nie pojawił się błąd. Możesz również przeinstalować sterowniki do drukarki. Kolejnym powodem może być odłączenie drukarki od sieci Wi-Fi. Jeśli z jakiegoś powodu trzeba było zrestartować router lub ktoś wyjął kabel drukarki z gniazdka, możesz widzieć nazwę swojego urządzenia przy próbie drukowania, ale nic poza tym. Drukarka nie łączy się z internetem i zwyczajnie nie może odebrać Twojego polecenia. Spróbuj wtedy przejść procedurę łączenia jej z Wi-Fi raz jeszcze. Najczarniejszy (to nie przestaje nas bawić ;)) scenariusz to jednak ten, gdy drukarka się zepsuła. Wtedy nie ma rady, musisz ją wyrzucić i poszukać nowej. Pamiętaj, żeby sprawdzić, co zrobić z zepsutą drukarką, żeby nie zaszkodzić planecie.
Głębia czerni — prawdziwa czerń ma wiele odcieni
Choć drukowanie na czarno wydaje się najprostsze, nie zawsze tak jest. Czarny tusz w drukarce ma znaczący wpływ na jakość i głębię kolorów, szczególnie przy drukowaniu fotografii i grafik. Ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę, że w świecie druku, termin „czarny” nie zawsze odnosi się do absolutnej czerni. Wielu producentów drukarek stosuje zaawansowaną technologię mieszania kolorów, wykorzystując różne odcienie tuszów – nie tylko czarny, ale również cyan, magenta i żółty – aby uzyskać głęboki, bogaty i pełny odcień czerni. Tak, robią wszystko, aby Twój czarny… był bardziej czarny. Ta metoda, znana jako kompozytowa czerń, pozwala na uzyskanie szerszej gamy tonów i niuansów, które są kluczowe w drukowaniu wysokiej jakości grafik i fotografii. Z tego powodu, nawet jeśli czarny tusz jest w pełni dostępny, niewystarczająca ilość pozostałych kolorów tuszu może znacząco wpłynąć na jakość i estetykę końcowego wydruku. Na przykład, jeśli jeden z kolorowych tuszów zaczyna się wyczerpywać lub jest zanieczyszczony, może to prowadzić do pojawienia się niepożądanych odcieni lub rozmyć w obszarach, które powinny być wyraźnie czarne. I teraz, co ważne… niektórzy producenci zastosują blokadę. Twoja drukarka zbuntuje się w chwili, gdy zabraknie jej któregokolwiek z kolorów i powie stanowcze: nie. Nie wydrukuję. Mimo że zależy Ci na druku czarno-białym. Co zrobić z tym fantem? Sprawdź, czy masz możliwość zmiany ustawień swojej drukarki. Może się okazać, że wystarczy jedno kliknięcie, a drukarka zmieni zdanie. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz po prostu kupić tusz. I dbać o to, aby nigdy żadnego nie brakło.
Zapobieganie problemom z drukiem
Żeby Twoje relacje z drukarką były dobre, warto o nią zadbać. Pomyśl o niej ciepło, pogłaszcz od czasu do czasu, ale poza tym trzymaj się tych kilku kroków. Przedłużą one życie drukarki i pozwolą Wam wspólnie działać bez niepotrzebnych kłótni:
- Kupuj sprawdzone tusze. Używanie materiałów niskiej jakości może prowadzić do problemów z drukiem. Zadbaj o dietę swojej drukarki, a podziękuje Ci pięknymi, jasnymi kolorami i płynnym działaniem. Dobry tusz nie musi wcale wiązać się z przepłacaniem, więc spokojnie.
- Czyść drukarkę. Regularne uruchamianie cykli czyszczenia głowic zapobiega zasychaniu tuszu. Tutaj sprawa ma się podobnie co w przypadku ekspresu: czysty ekspres to czysta kawa.
- Odpowiednio przechowuj tusz. Kładź zapasowe kartridże w chłodnym i suchym miejscu, aby zapobiec ich zasychaniu. Nie zostawiaj ich na słońcu.
- Aktualizuj oprogramowanie. Regularne aktualizacje oprogramowania drukarki mogą zapobiegać problemom komunikacyjnym i błędom.