Co zrobić z zepsutą drukarką?

Gdzie wyrzucić, kiedy opłaca się ją naprawić?

Twoja drukarka się zepsuła? A może stare urządzenie zalega w kącie? Zastanawiasz się, czy można ją po prostu wynieść do śmietnika? Czy da się naprawić taki sprzęt i kto mógłby się tym zająć? Przygotowaliśmy odpowiedzi na Twoje pytania. Oto poradnik, gdzie wyrzucić zepsutą drukarkę.

 

 

Zepsuta drukarka – lepiej wyrzucić czy naprawić? 

To pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać. Odpowiedź nie będzie prosta. Wszystko zależy, ile lat ma Twoje urządzenie, jak długo stało nieużywane oraz najważniejsze – co przestało w nim działać. 

 

Jako miłośnicy ekologii, recyklingu i nadawania rzeczom drugiego życia postulujemy: zanim zdecydujesz się wyrzucić swoją drukarkę, sprawdź, czy da się ją zreperować. Zbyt często wymieniamy używane rzeczy na nowe i dotyczy to też sprzętów AGD i RTV. 

 

Zdecydowaną większość urządzeń da się naprawić i będzie to kosztować mniej niż zakup nowego sprzętu. Odetchnie przy tym środowisko – im więcej kupujesz, tym więcej mu szkodzisz.

 

Zanim podejmiesz decyzję o pożegnaniu poczciwej, starej drukarki na zawsze, dowiedz się, jaki byłby ewentualny koszt jej naprawy. Możesz się zdziwić! Zadziwiająco często pozornie zepsute urządzenie wymaga jedynie niewielkich zabiegów, które możesz wykonać samodzielnie lub (lepsza opcja) zatrudnić do tego profesjonalnego serwisanta.

 

Co najczęściej psuje się w drukarkach? 

  • Brak reakcji na polecenia może być skutkiem zacięcia papieru, problemów ze sterownikami, złego podłączenia do sieci, nieprawidłowego zamontowania tonera lub innej awarii. Z każdą bez problemu poradzi sobie fachowiec. 
  • Brzydkie, słabe, złe wydruki – najczęstszy powód to zabrudzenie urządzenia w środku, awaria źle przechowywanego, zepsutego czy wyczerpanego tonera lub tuszu. Żaden z tych powodów nie jest wystarczający, by sprzęt wyrzucić. 
  • Zaschnięcie tuszu – absolutnie nie jest to powód, by urządzenie zamienić na nowe. W większości przypadków awarię można usunąć. Pisaliśmy o tym tutaj: Jak czyścić i konserwować domową drukarkę, aby służyła Ci długie lata?

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat przyczyn awarii drukarek i sposobów na uporanie się z nimi? Sprawdź nasz artykuł: Co może się zepsuć w Twojej drukarce? Najczęstsze awarie i jak sobie z nim radzić

 

Kiedy warto naprawić drukarkę? Prawie zawsze! Jeśli to wyeksploatowana lub zabrudzona część, jej koszt będzie o wiele niższy niż zakup nowego sprzętu, szczególnie jeśli masz drukarkę ze średniej lub wyższej półki. 

 

W przypadku tanich drukarek bywa tak, że koszt naprawy przewyższa koszt zakupu nowego sprzętu. Mamy na to radę: nie kupuj najtańszych drukarek. Po prostu nie warto. Często się psują, a ich koszty eksploatacji są bardzo wysokie. 

 

Kto naprawia drukarki? Specjalistyczne serwisy urządzeń tego typu. Na rynku ich nie brakuje. Dobry serwisant przeprowadzi diagnostykę, wystawi kartę pracy czy opinię na temat urządzenia, da gwarancję na części. Naprawiaj, nie wyrzucaj!

 

A co, jeśli drukarki nie da się naprawić? Śmietnik to ostatnie miejsce, w którym powinna się znaleźć!

Jeśli jednak masz plan, aby pozbyć się Twojej starej drukarki, stanowczo odradzamy wyniesienie jej do ogólnodostępnego śmietnika. Możesz zgarnąć za to mandat w wysokości nawet 500 zł. Co gorsza, szkodzisz planecie!

 

Drukarka to tzw. elektrośmieć. Określamy w taki sposób wszystko, co kiedyś działało na prąd, ale uległo zepsuciu lub wyczerpaniu. Elektrośmieci to także baterie i akumulatory. 

 

Dlaczego elektrośmieci nie wynosimy na śmietnik? Najczęściej zawierają bardzo dużo szkodliwych substancji, które mogą w ten sposób łatwo trafić do gleby lub wody.

 

Może stara drukarka to nie to samo, co lodówka czy stary telewizor z pękniętym kineskopem, ale niezutylizowana w odpowiedni sposób zatruwa środowisko.

 

Co zrobić z zepsutą drukarką? Masz kilka opcji!

  • W każdej gminie jest zorganizowany tzw. PSZOK czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To miejsce, w którym możesz zostawić za darmo wielkogabarytowe odpady, śmieci poremontowe, budowlane i właśnie elektrośmieci. Informację o lokalizacji najbliższego PSZOK-u znajdziesz na stronie www Twojej gminy czy urzędu miasta. 
  • Stare drukarki często możesz oddać w sklepie w momencie, gdy kupujesz nowe urządzenie. Takie zbiórki prowadzą specjalistyczne sklepy z urządzeniami oraz sklepy wielkopowierzchniowe. 
  • Elektrośmieci często zbierają także serwisy naprawiające sprzęt, punkty złomu. Na rynku działa także sporo firm, które zajmują się odbieraniem elektrośmieci. Niektóre z nich nawet przyjeżdżają na miejsce!

 

Jeśli chcesz być bardziej eko, ale trochę nie wiesz, jak się za to zabrać, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik: Jak żyć ekologicznie? 5 prostych zasad do zastosowania od TERAZ

 

Co zrobić ze starym tonerem czy tuszem? 

Sprzęt zutylizowany i oddany bezpiecznie do PSZOK-u lub w inne miejsce, w którym powinien się znaleźć. Co w takim wypadku zrobić ze zużytym tonerem? 

 

Podobnie jak w przypadku elektrośmieci, najgorszy pomysł to wyrzucenie kartridża do kosza. Nie wolno tego robić. Zamiast tego skorzystaj z pojemnika na elektrośmieci, podrzuć toner do punktu zbiórki e-odpadów i starych baterii czy wywieź do PSZOK-u.

 

Ale najlepszy pomysł to nadać zużytemu kartridżowi drugie życie. Jak to zrobić? To proste! Jeśli korzystasz z ekotonerów OH!GREEN od Black Point, możesz po prostu odesłać je tam, gdzie je kupiłeś. Black Point prowadzi zbiórkę starych kartridży, które przerabia na nowe i tym samym ponownie wprowadza do obiegu! 

 

Więcej o tym pisaliśmy w naszym artykule: Co robić ze zużytym tonerem? Najlepsze i najgorsze pomysły

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >