Co zrobić ze zużytym tonerem?

Dla wielu posiadaczy drukarki laserowej temat pozbywania się zużytych tonerów może być problematyczny. Jest to jeden z tych przedmiotów, którego umieszczenie w odpowiednim pojemniku do recyklingu nie jest takie oczywiste. Współczesne społeczeństwo, które jest nastawione na konsumpcjonizm, nie zawsze jest wystarczająco dobrze wyedukowane z zakresu wiedzy o ochronie środowiska, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest ponowne wykorzystywanie towarów. Niektóre przedmioty są szczególnie szkodliwe zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia człowieka. Są to między innymi akumulatory, żarówki, opony, baterie oraz tworzywa sztuczne jak puste pojemniki po tonerach. Nie wszyscy wiedzą, co zrobić ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi drukarek. Odpowiednie postępowanie z wymienionymi przedmiotami nie jest wcale takie skomplikowane! Jeśli zależy Ci na planecie, a temat recyklingu jest szczególnie bliski Twojemu sercu, z poniższego poradnika dowiesz się, co zrobić ze zużytym tonerem.

Dlaczego należy utylizować zużyte tonery?

Zanim przedstawimy, w jaki sposób najlepiej i najbardziej ekologicznie pozbywać się zużytych opakowań po tonerach, najpierw wyjaśnimy, dlaczego ten temat jest tak istotny. Materiały eksploatacyjne drukarek laserowych zawierają elementy, które w negatywny sposób oddziałują na środowisko naturalne oraz na zdrowie ludzi. Sam toner, który wykorzystujesz w swoim urządzeniu, jest bezpieczny. Również gotowy wydruk nie jest w żadnym stopniu szkodliwy. Problem pojawia się w momencie, kiedy pojemnik po zużytym tonerze trafia na wysypisko śmieci i spędzi tam nawet kilkaset lat. Wtedy, w wyniku działań warunków atmosferycznych, do gleby mogą dostać się szkodliwe substancje (np. pigment lub tlenki metali).

Utylizacja tonerów – przepisy

Istnieje ustawa, która jasno określa, że zużyte przedmioty elektroniczne należy oddać zarejestrowanemu odbiorcy, który jest wyposażony w odpowiednie zaplecze techniczne. Przed zgłoszeniem się do takiego punktu należy sprawdzić, czy ma ona pozwolenie na zbieranie, magazynowanie i transport, oraz prawo do wystawienia specjalnej karty, która poświadcza przekazanie odpadu. Bardzo ważne jest uświadamianie osób w Twoim otoczeniu, żeby nie wyrzucać zużytych kartridżów do któregokolwiek śmietnika. Istnieje kilka rozwiązań, które można zastosować w przypadku materiałów eksploatacyjnych drukarek. Co należy zrobić ze zużytym tonerem?

 

Gdzie wyrzucić lub oddać toner po zużyciu?

Pierwszym bardzo powszechnym i prostym sposobem jest zaniesienie zużytego produktu do specjalnego punktu recyklingowego, który zajmuje się zbieraniem elektronicznych odpadów. Takie miejsce można z łatwością znaleźć w wyszukiwarce internetowej, ale z roku na rok powstaje coraz więcej specjalnych pojemników na tego typu śmieci w galeriach handlowych. Jest to z pewnością szczególnie komfortowe rozwiązanie dla wielu ludzi, ponieważ odpowiada na ich nurtujące pytanie, czyli: gdzie wyrzucić lub oddać zużyty toner? Należy zawsze pamiętać o tym, jak ważne jest nieumieszczanie materiałów eksploatacyjnych drukarek w zwykłym koszu na śmieci.

 

Jeśli używasz produktów Black Point masz możliwość zwrócenia zużytego kartridża do producenta. Proces polega na wysłaniu materiału eksploatacyjnego pod adres, który został podany przez firmę. Następnie produkt jest poddawany recyklingowi i może trafić do ponownej sprzedaży. Podczas kupowania tonerów do drukarek warto zwrócić uwagę na działania konkretnego producenta, związane z ekologią. W firmie Black Point od blisko 30 lat wykorzystujemy zużyte kartridże, ponieważ nie chcemy, aby trafiały one na wysypiska śmieci lub do oceanów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zamieniamy materiały eksploatacyjne w nowe, w pełni zdatne do użycia. Dodatkowo każdy produkt Black Point posiada bezterminową gwarancję. Wybierając nasze tonery, nie tylko wspierasz ochronę środowiska naturalnego, ale również otrzymujesz pewność, że zakupiony towar jest najwyższej jakości i charakteryzuje się świetną wydajnością. Każdy, oddany w nasze ręce produkt, wspiera kupno sadzonek drzew. Black Point od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja i razem udało nam się posadzić blisko 30 tysięcy drzew!

 

Innym rozwiązaniem jest możliwość sprzedaży zużytego tonera w wyznaczonych punktach sklepowych. Jednak nie jest to tak powszechny sposób pozbywania się materiałów eksploatacyjnych, w związku z tym takich miejsc jest niewiele. Dodatkowo najczęściej można oddać tylko produkty producentów drukarek.

Ostatnie wpisy: