Jak być bardziej kreatywnym?

Kreatywność to jedna z najważniejszych umiejętności człowieka. Umożliwia rozwój osobisty. Jest niezbędna, by odnosić sukcesy w pracy. Dzięki niej nie nudzisz się na co dzień, wykonując ciągle te same czynności w ten sam sposób. Ulepszasz świat, ułatwiasz życie sobie i innym. Czy kreatywności można się nauczyć?

 

Jak być bardziej kreatywnym?

 

Czym jest kreatywność?

Warto zacząć od definicji. Kim jest człowiek kreatywny? Na czym polega bycie kreatywnym? Słowo to pochodzi od łacińskiego zwrotu „creatus”, czyli „twórczy”, „ten, który stwarza”. Przez kreatywność rozumiemy więc zdolność do tworzenia, wymyślania nowych rzeczy, idei, pomysłów. 

 

W tym znaczeniu każdy z nas jest kreatywny, ponieważ człowiek, który ma działający i sprawny mózg, może stworzyć nowy pomysł czy ideę. Nie musi to być przecież projekt rakiety. Twórcze myślenie przejawia się w wielu drobnych, codziennych sprawach. 

 

Dlaczego zatem jedni ludzie są bardziej, a inni mniej kreatywni? Kluczem jest ćwiczenie, podobnie jak w przypadku budowania formy na lato: jedni trenują, a inni niekoniecznie. Kreatywność można wyćwiczyć. Jak to zrobić? Oto 5 wskazówek. 

 

Nie poddawaj się rutynie. Codziennie zrób coś inaczej niż zwykle

Wrogiem twórczego myślenia jest rutyna. Jeśli codziennie działasz według tego samego schematu, Twój mózg nie dostaje nowych bodźców i w efekcie się rozleniwia.

 

Warto brać przykład z dzieci, które są małymi mistrzami kreatywności. Zobacz, że nawet te same czynności lubią za każdym razem trochę zmodyfikować. Do szkoły idą, skacząc na jednej nodze. Zatrzymują się, by obejrzeć piórko czy listek. Cieszą się z każdej drobnej zmiany. 

 

Chcesz być bardziej kreatywny? Każdego dnia co najmniej jedną rzecz zrób inaczej. Zamiast samochodem, pojedź do pracy rowerem. Wróć do domu inną drogą. Namaluj obrazek, zamiast przeglądać Instagrama. Przeczytaj nową książkę. Obejrzyj nowy film. Dowiedz się czegoś, o czym nie miałeś pojęcia. Codziennie jedna nowa rzecz. 

 

Prowadź regularne notatki i zapiski

Jeśli analizowałeś biografie znanych z przeszłości artystów, innowatorów i geniuszy (nieważne, z której dziedziny), możesz zobaczyć, że wszyscy oni zapisywali codziennie swoje myśli oraz spostrzeżenia.

 

Notowanie własnych myśli, pomysłów i idei rodzących się w głowie, to klucz do lepszej kreatywności. Nawet najbardziej dziwaczne przemyślenia mogą w przyszłości zaowocować pomysłem, który odmieni Twoje życie. 

 

Kup notes i noś go ze sobą na spotkania, do pracy, na spacer, do kawiarni czy na obiad. Zapisuj w nim wszystko, na co tylko masz ochotę – od samopoczucia w danej chwili, pogody, po spostrzeżenia społeczne czy nawet polityczne oraz plany na przyszłość. 

 

Warto też wprowadzić dobry nawyk do codziennej rutyny i ostatnie pół godziny przed snem poświęcić na prowadzenie dziennika, zamiast na śledzenie postów na Facebooku. Zbierzesz w ten sposób myśli w całość, wyciszysz się, a także zastanowisz na spokojnie nad tym, co się wydarzyło i co można poprawić. 

 

Dużo czytaj

Czytanie rozwija mózg. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak większość z nas nie pochłania książek regularnie. Nie – nerwowe przeglądanie wiadomości w internecie się nie liczy. Czytaj to, co Cię inspiruje, bawi, a także uczy czegoś nowego. Nie muszą to być grube tomy. Ważne, by poszerzać horyzonty (patrz punkt 1). 

 

Czytanie wzbogaca słownictwo, spowalnia starzenie się mózgu, zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję i chorobę Alzheimera w przyszłości. Dla twórczego myślenia czytanie jest jak tlen!

 

Ponudź się

Oto rada, która na pierwszy rzut oka wygląda na kompletnie nielogiczną. Przecież kreatywność kojarzy się z tworzeniem, pracą, ciągłym rozwojem osobistym. W jaki sposób pogodzić to z miłym, ale wywołującym poczucie winy obijaniem się? To możliwe! Jednym z kluczy do lepszej kreatywności jest to, by dać sobie czas na wykiełkowanie nowych pomysłów

 

Jeśli ktoś pracuje na co dzień ze słowem, świetnie wie, że aby powstał naprawdę dobry tekst, trzeba najpierw go przemyśleć. I ten proces nieraz trwa dłużej niż właściwe tworzenie.

 

Jeśli pozwolisz sobie na „nic-nie-robienie”, szybko zobaczysz, że nowe pomysły przychodzą do głowy o wiele szybciej. Ważne, by był to czas spędzony wyłącznie z samym sobą – bez smartfona, telewizji, gier czy innych umilaczy. Tylko Ty i Twój umysł!

 

Ruszaj się

Mózg jest Twoim centrum kreatywności, ale aby działał właściwie, potrzebuje paliwa (powietrza), odpowiedniego nawodnienia czy pożywienia. Jeśli chcesz, aby funkcjonował, jak trzeba, należy o niego zadbać. 

 

Jak to zrobić? Regularnie się ruszaj. Poświęć godzinę dziennie (godzinę, nie mniej!) na aktywność fizyczną. Najlepiej zaplanuj ją sobie tak jak inne codzienne obowiązki. Nie musi to być wyczerpujący bieg po parku czy sesja z trenerem na siłowni.

 

Dla lepszej kreatywności i Twojego zdrowia wystarczą godzinny spacer po parku, przejażdżka rowerem, a nawet powrót do domu piechotą zamiast samochodem. 

 

Drugie wyzwanie to ruch w trakcie pracy. Jeśli Twoje zadania wykonujesz głównie przy biurku, wprowadź na co dzień zasady tzw. dynamicznego siedzenia. 

 

O co chodzi? By ciało podczas pracy w pozycji siedzącej cały czas pozostawało w lekkim ruchu. Dynamiczne czy też aktywne siedzenie zmniejsza bóle pleców, ogranicza też ryzyko dyskopatii. Wzmocnisz w ten sposób równowagę oraz koordynację ruchową. Poprawisz również swoją efektywność i koncentrację. 

 

Jak siedzieć dynamicznie? Zamień klasyczne krzesło na klękosiad. To fantastyczny wynalazek, który pozwala siedzieć w naturalnie wyprostowanej pozycji, co Twój kręgosłup pokocha.

Warto też kupić sobie np. dużą piłkę rehabilitacyjną i na godzinę dziennie przesiadać się na nią z krzesła. Rozważ również zakup biurka podnoszonego elektrycznie – można pracować na nim w dowolnej pozycji, także na stojąco!

Ostatnie wpisy: