Jak oszczędzać prąd? 10 wskazówek dla początkujących

Jak wyglądają Twoje ostatnie rachunki za prąd? Mogą trochę szokować, prawda? Rosnące koszty energii to coraz większy problem dla gospodarstw domowych. To czas, by wdrożyć proste sposoby na oszczędzanie prądu w domu. Wybraliśmy 10 najskuteczniejszych pomysłów, jak oszczędzać prąd w zaciszu własnych czterech kątów.

 

Oszczędzanie energii

 

  1. Wymień żarówki na energooszczędne LED-y

To prosta zmiana, a odczujesz ją w wysokości rachunku bardzo szybko. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest to oszczędność. Jedna żarówka LED-owa kosztuje od ok. 10 zł do nawet kilkudziesięciu zł, a potrzebujesz ich pewnie w domu kilkanaście. A jednak po wymianie żarówek na energooszczędne rachunki za prąd spadną.

 

To dlatego, że nowoczesna żarówka LED pobiera nawet do 10 razy mniej prądu niż żarówka tradycyjna. Zwykła żarówka 40 W zużywa w ciągu jednej godziny świecenia 0,04 kWh prądu. Odpowiadająca jej jasnością żarówka LED o mocy 5 W zużyje w tym czasie zaledwie 0,005 kWh. Szybkie obliczenia w pamięci? Tak, to osiem razy mniej! A to tylko jedna żarówka – pomyśl, co się stanie, kiedy wymienisz wszystkie!

 

  1. Wyłącz nieużywane urządzenia i nie zostawiaj ich w trybie stand-by

Kolejna prosta rzecz, która pozwoli Ci znacząco zmniejszyć wysokość rachunku za energię. Tryb czuwania pochłania prąd – nie tyle, ile w trybie „normalnym”, ale jednak. Dotyczy to takich sprzętów jak np. konsola czy domowa drukarka. Naprawdę możesz zaczekać trochę dłużej niż kilkanaście sekund na wydruk, prawda?

 

Chcesz wiedzieć, jak wybrać dobrą, ale tanią drukarkę do domu? Zajrzyj do naszego artykułu: Ranking drukarek do 700 zł

 

A może zastanawia Cię, ile prądu zużywa drukarka? Policzyliśmy to w tym miejscu: Ile prądu zużywa drukarka? Dowiedz się, jak to obliczyć i jak zmniejszyć koszt energii

 

  1. Odepnij nieużywane ładowarki z gniazdek

W zależności od modelu ładowarka podczas pracy zużywa od 10 do 20 Wh energii, czyli od 0,01 do 0,02 kWh. Czy to dużo? Sprawdźmy.

 

W przykładowym kalkulatorze zużycia prądu można zobaczyć, że średni koszt godziny ładowania z takim poborem prądu w 2023 roku to 3 grosze. Niby niewiele, ale wystarczy przemnożyć to przez liczbę telefonów i innych sprzętów, które się ładuje, oraz przez czas ładowania, aby się okazało, że robi się z tego okrągła suma.

 

Co gorsza, niektóre ładowarki pobierają prąd nawet jeśli urządzenie jest odłączone, ale sama ładowarka „siedzi” w kontakcie. Dlatego dobra wskazówka na oszczędzanie prądu w domu to odpinanie telefonu i odłączanie ładowarki, gdy urządzenie osiągnie 100%.

 

  1. Wymień stare sprzęty elektryczne na energooszczędne

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nie każemy Ci od razu wydawać oszczędności na wymianę całego domowego AGD. Warto jednak stopniowo je wymieniać, zaczynając od tych najstarszych i najbardziej prądożernych. Dotyczy to zwłaszcza starych lodówek, zamrażarek i wszystkiego, co ma grzałkę.

 

Aby sprawdzić, ile prądu pobierają Twoje urządzenia, możesz zamontować przy każdym specjalny licznik, który wpina się w gniazdko. Zobaczysz wtedy, co zdecydowanie potrzebuje wymiany!

 

  1. Zmywarkę, pralkę i suszarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione

Nie trzeba codziennie nastawiać prania, jeśli nie masz pełnej pralki. Choć wydaje się to zaskakujące, to jednak spora grupa użytkowników sprzętów AGD ma wewnętrzny opór z przetrzymywaniem prania czy zmywania na kolejny dzień. Warto jednak poczekać na napełnienie urządzeń przed ich uruchomieniem – to pomoże zmniejszyć rachunek za prąd.

 

  1. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

Do podejrzenia ciasta podczas pieczenia służy okienko zamontowane w przedniej części piekarnika. Kolejna wiadomość z kategorii tych, które całkowicie odmienią Twoje życie. Żarty na bok, ale jednak aż korci, aby otworzyć drzwiczki i sprawdzić, czy wszystko ładnie rośnie.

 

Nie rób tego, ponieważ wypuszczasz w ten sposób ciepłe powietrze. Piekarnik musi to sobie zrekompensować i dogrzewa się, zużywając kolejną porcję prądu. A poza tym otwarte drzwi piekarnika to niezawodny sposób na zakalec!

 

  1. Nie zapalaj sztucznego światła, dopóki nie jest to konieczne

To wskazówka dla tych, którzy lubią sobie posiedzieć w pokoju przy włączonym żyrandolu, najlepiej tym na sześć żarówek. Tak jak możesz przeczytać w nagłówku wyżej – nie jest to konieczne. Jeśli jest za ciemno, zastanów się, jak bardziej skorzystać ze światła dziennego. Może wystarczy przesunąć biurko bliżej okna? Albo zamienić ciężkie zasłony i firanki na rolety rzymskie?

 

A jeśli już cierpisz na taki brak promieni słonecznych, że musisz sobie w środku dnia przyświecać głównym źródłem światła w Twoim domu, wróć do punktu 1. naszego artykułu i wymień żarówki na LED-owe.

 

  1. Wyłączaj światło, jeśli z niego nie korzystasz

Prosta wskazówka do wdrożenia od zaraz. Wychodzisz z pokoju – gasisz światło. Naucz tego najmłodszych – to oni mają największe kłopoty ze zrozumieniem, co składa się na rachunek za prąd. I czym właściwie jest rachunek za prąd.

 

W gaszeniu światła za Ciebie potrafią pomóc sprytne włączniki i urządzenia, które określa się dosyć ogólnie jako systemy domu inteligentnego. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza jeśli budujesz dom lub wykańczasz mieszkanie.

 

  1. Jeśli masz płytę indukcyjną, gotuj pod przykrywkami

Prosty patent dla wszystkich, którzy gotują przy pomocy urządzeń zasilanych energią elektryczną, w tym przede wszystkim płyt i kuchenek indukcyjnych. Warto zaopatrzyć się w garnki i patelnie z przykrywkami i konsekwentnie ich używać. Urządzenie pobiera wtedy mniej prądu, ponieważ szybciej się nagrzewa.

 

  1. Prasuj ubrania rzadziej, ale w większej ilości

Ostatni przepis na oszczędzanie prądu w domu to sama przyjemność. Żelazko pobiera najwięcej energii wtedy, kiedy się nagrzewa. Prasowanie małych ilości prania dwa razy dziennie nie ma sensu, a dodatkowo naraża Cię na większy rachunek za prąd. Prasuj rzadko, ale większą ilość ubrań naraz.

 

Przemyśl też, czy na pewno wszystko trzeba prasować. Są ubrania, które tego nie wymagają i nadal będą wyglądać świetnie.

 

Potrzebujesz więcej naszych porad, jak być bardziej eko na co dzień? Oto one: Jak żyć ekologicznie? 5 prostych zasad do zastosowania od TERAZ

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >