Jak urządzić pokój dla ucznia? Poradnik dla rodziców

Początek roku szkolnego oznacza wiele przygotowań, a czasem także spore zmiany w życiu ucznia – i pierwszaka, i nastolatka ze szkoły średniej. Wykorzystaj ten czas, aby sprawdzić, czy Twój szkolniak ma miejsce do nauki i wypoczynku, które mu to gwarantują. Co warto wiedzieć o aranżacji pokoju dla dziecka? Podpowiadamy!

 

Pokój dla ucznia, czyli najważniejsze zasady aranżacji przestrzeni dla dzieci w wieku szkolnym

Pokój dziecka naprawdę trudno się urządza, i to niezależnie od wieku jego mieszkańca. Dlaczego? Pomieszczenie ma najczęściej niewielki rozmiar – w mieszkaniach w bloku zajmuje małą sypialnię, w domach zwykle przestrzeń na poddaszu.

 

Na kilku metrach kwadratowych trzeba natomiast zmieścić zastraszająco dużo różnych funkcji – strefę nauki i odrabiania lekcji, miejsce na przechowywanie ubrań, książek, zabawek i różnych trofeów, kącik do spania, zabawy i przyjmowania przyjaciół. A co gorsza, jeden pokój nieraz dzieli się między dwójkę dzieci, a to gotowy przepis na konflikty i dąsy.

 

O czym warto wiedzieć, jeśli urządzasz pokój dziecka w wieku szkolnym? Oto najważniejsze zasady!

 • Odpowiednie kolory na duże powierzchnie w dziecięcym pokoju to barwy jasne i neutralne, sprzyjające skupieniu. Nawet nie myśl o intensywnym różu, kanarkowym żółtym,  przedszkolnym pomarańczu, dinozaurowym zielonym. Mocne kolory tak, ale w dodatkach!
 • Dziecko szybko rośnie, a jego kręgosłup wraz z nim. To wrażliwy moment w jego rozwoju. Zainwestuj w porządne łóżko z dobrej jakości materacem, nie żadne rozkładane wersalki.
 • Kącik do nauki i odrabiania lekcji musi być wygodny, dobrze doświetlony (światło dzienne, punktowe, czyli lampka, oraz ogólne). Wybieraj ergonomiczne meble, dopasuj je do wzrostu dziecka, a najlepiej kup takie, które będą rosły razem z nim.
 • W pokoju ucznia zaplanuj dużo miejsca do przechowywania. Uwierz, będziecie go potrzebować.
 • Zorganizuj miejsce na dziecięcą i nastoletnią twórczość – każdy dorastający młody człowiek ma wielką potrzebę otaczania się swoimi rysunkami, zdjęciami podziwianych przez niego osób, cytatami, szkicami. Może to być np. druciana ściana, w którą wpina się kartki spinaczami lub inne kreatywne miejsce.
 • Zadbaj, by w pokoju ucznia znalazło się miejsce na dziecięce trofea. To bardzo ważne! Kamienie, szyszki, opakowanie po ulubionej gumie, prezenty od przyjaciół – każde dziecko to urodzony zbieracz!
 • Nie zapomnij o designerskim miejscu do przyjmowania znajomych. To mogą być kolorowe poduchy lub mała sofka. Zaakceptuj i doceń jego przyjaciół, a będzie nosił w sobie to wspaniałe uczucie do końca życia.

 

Najważniejsze miejsce w pokoju ucznia – biurko i fotel

Wiemy, jak jest. Do pewnego wieku dziecko odrabia lekcje przy stole w kuchni albo salonie. Tak bywa wygodniej, a Ty nie musisz co 5 minut udawać się do dziecięcej jaskini, by odpowiedzieć na kolejne „Mamoooo!”.

 

Przychodzi jednak taki czas, że dorastający młody człowiek zamyka się w pokoju, a nauki mniej więcej w tym samym czasie zdecydowanie przybywa. Potrzebne będzie ergonomiczne i wygodne miejsce do pracy.

 

Jak je stworzyć? Zacznijmy od biurka dla dziecka. Nie może być za małe. Optymalna szerokość blatu to 100, a nawet 120 cm. Głębokość powinna wynosić 60 cm lub więcej – chodzi o to, by przestrzeni roboczej i miejsca na odłożenie książek było wystarczająco dużo.

 

Jaką wysokość powinno mieć biurko, a jaką siedzisko w fotelu dla dziecka?

To zależy od wzrostu dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

 • wzrost do 112 cm – blat na wysokości 45 cm, siedzisko ok. 26-28 cm od podłogi (zależy oczywiście od długości nóg małego użytkownika);
 • wzrost od 113 do 128 cm – blat na wysokości 52-54 cm, a siedzisko w odległości ok. 30 cm od podłogi;
 • wzrost od 128 do 140 cm – blat na wysokości 58-60 cm od podłogi, siedzisko wysokie na 34-36 cm;
 • wzrost od 140 do 158 cm – blat na wysokości 64-68 cm, a siedzisko w odległości 38-40 cm;
 • wzrost powyżej 158 cm – blat na wysokości ok. 70 cm lub wyżej, siedzisko w odległości 42 lub wyżej cm od podłogi.

 

Jaki z tego wniosek? Biurko dla dziecka powinieneś w zasadzie wymienić raz na kilka lat, aby uczniowi było wygodnie. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, które rosną wyjątkowo szybko i nawet blat na wysokości 70 cm może im nie wystarczyć. Rozwiązaniem jest np. podnoszone elektrycznie biurko, takie jak nasz model O’DESQUE z regulacją wysokości blatu w zakresie 70-116 cm.

 

Podobne zasady dotyczą wyboru fotela do odrabiania lekcji. Musi mieć regulowaną wysokość siedziska, inaczej po sezonie czy dwóch zwyczajnie przestanie być odpowiednie. Najlepszy wybór to ergonomiczny fotel, w którym wyregulujesz i dopasujesz do wymiarów dziecka także stopień nachylenia oparcia i jego wysokość czy umiejscowienie podłokietników.

 

Młodzi użytkownicy pokojów dziecięcych lubią też modne fotele gamingowe, ale sprawdź koniecznie, czy pod designem rodem z Youtube’a kryje się też prawdziwa ergonomia. Dorastającym dzieciakom polecamy również dostępne w naszym sklepie klękosiady, które odciążają rosnący szybko kręgosłup i wzmacniają mięśnie brzucha.

Ostatnie wpisy: