Rośliny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi! Także przy biurku! Kilka słów o biophilic design w biurze i domu

Masz problem z efektywnością w pracy? Trudno Ci się skupić, a każda stresująca sytuacja martwi Cię i niepokoi bardziej niż na to zasługuje? Brakuje Ci dobrych, kreatywnych pomysłów? Pomóc mogą… rośliny i kolor zielony! Myślisz, że to fake? Bynajmniej! Aranżacja wnętrz w zgodzie z naturą to inaczej biophilic design i trend ten pokochał już cały świat!

Czym jest biophilic design w przestrzeni pracy?

Na filozofię pod nazwą biophilic design mówi się też czasem design biofilny. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, projektowanie z miłością do roślin. Cóż to właściwie oznacza? 

Za ojca biophilic design uważa się Edwarda O. Wilsona, biologa oraz twórcę nauki zwanej socjobiologią. Twierdził on, że człowiek jest częścią przyrody i pozbawiony codziennego dostępu do niej tęskni za nią, a nadszarpnięta więź z naturą powoduje dużo szkód w naszym życiu psychicznym i społecznym. 

Odzyskać utraconą równowagę pozwala ponowne wprowadzenie natury do naszego życia i otoczenia, a także odtworzenie naturalnych warunków mieszkania oraz pracy. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które żyją w miastach i pracują z dala od przyrody, np. w biurowcach. 

Co daje bliski kontakt z przyrodą? Oto najważniejsza korzyści:

 • uspokaja i obniża stres;
 • zmniejsza liczbę konfliktowych sytuacji w pracy;
 • pomaga zregenerować ciało i umysł;
 • podnosi kreatywność i produktywność pracowników, a nawet realnie obniża liczbę dni nieobecności w pracy;
 • zmniejsza agresję i wzmacnia układ odpornościowy. 

Mało? Richard Louv, autor książki Ostatnie dziecko lasu, pisał wręcz o zespole deficytu natury. Ludzie pozbawieni codziennego kontaktu z „zielonym” mają, jak dowodził, bardzo konkretne problemy behawioralne, w tym trudności z koncentracją, nadpobudliwość czy skłonność do zapadania na choroby cywilizacyjne jak otyłość czy cukrzyca. Problem dotyczy zwłaszcza dzieci i szacuje się, że z deficytem natury może się borykać nawet połowa z nich. 

Na szczęście współcześni projektanci przestrzeni biurowych, architekci, a także inwestorzy coraz bardziej doceniają niezaprzeczalne zalety projektowania w zgodzie z biophilic design. Rośliny trafiają więc „pod biurowe strzechy” znacznie częściej niż kiedyś. 

Najważniejsze zasady zielonego projektowania w biurze

Aby stworzyć przestrzeń, w której natura może efektywnie podnosić nastrój pracowników, trzeba się trzymać kilku podstawowych zasad:

 1. Wprowadzanie do powierzchni wspólnych i ciągów komunikacyjnych żywej roślinności w wielu różnych formach. Mogą to być po prostu kwiaty doniczkowe, zielone ściany z żywych roślin lub nowoczesne meble z zaprojektowanym miejscem na zieleń. Im więcej roślin, tym lepiej – smętna paprotka na parapecie raczej nie załatwi sprawy!
 2. Stały widok na zieleń w miejscu pracy, a najlepiej na szerszy krajobraz dookoła. Jak to osiągnąć? Na przykład poprzez wstawienie dużego przeszklenia. Zatrze to granicę między wnętrzem a tym, co jest poza nim. Wyprowadza się niejako w ten sposób pomieszczenia na zewnątrz, np. do jakiegoś pięknego ogrodu. Pracownikom umożliwia to korzystanie z widokowych tarasów i podziwianie pięknych widoków przez okna.
 3. Dostęp do dziennego światła i świeżego powietrza poprzez zapewnienie możliwości szerokiego otwarcia okien. Wydaje się to oczywiste, ale pomyśl, w jak wielu nowoczesnych biurowcach okien po prostu nie da się otworzyć, a światło dzienne jest zastępowane sztucznym!
 4. Oświetlenie uwzględniające naturalny rytm dnia. Dziś jest to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom spod znaku domu inteligentnego. Co powiesz na oświetlenie, które automatyczne zmienia swoją barwę z zimnej na ciepłą dokładnie tak, jak dzieje się to ze światłem naturalnym? Takie sprytne sztuczki daje dziś nowoczesna automatyka budynkowa. Z powodzeniem możesz ten patent wprowadzić także w domu – wystarczą specjalne inteligentne żarówki i najprostszy nawet system sterowania smart home. 
 5. Aranżacja miejsc do pracy przy pomocy naturalnych materiałów, kolorów przyrody, zapachów i dźwięków. Mogą to być np. drewniane podłogi, drewniane meble (np. blaty stołów i biurek), tapety ze wzorem lasu, łąki, dżungli, fototapety z pięknymi krajobrazami czy kwiatowymi ogrodami. Kolory biophilic design to: zieleń we wszystkich odcieniach, barwy ziemi (czyli beże i brązy), błękity, granaty, kolory piasku oraz nieba. 
 6. Stworzenie przestrzeni do wypoczynku i relaksu, a także zaaranżowanie w biurze „schronów” – bezpiecznych, cichych miejsc, w których można się wyciszyć oraz wyeliminować niepotrzebne bodźce. 

Czy biura biophilic design staną się standardem?

Architekci dobrze znają już ten trend i z ogromną przyjemnością wprowadzają go do projektowanych przez siebie wnętrz – pod warunkiem, że takie też założenia przyświecają inwestorom. Nie da się ukryć, że zieleń w miejscach pracy kosztuje – dzisiaj to właśnie spore koszty są największą barierą, by nasze biura były bardziej zielone. Świadome firmy wiedzą jednak, że spora inwestycja na starcie szybko się zwróci w postaci szczęśliwszych, bardziej wydajnych, zaangażowanych i przywiązanych pracowników. 

Jeśli jesteś swoim własnym szefem, czyli prowadzisz jednoosobową działalność lub po prostu pracujesz w domu, zasady biophilic design wprowadzić możesz do swojego domowego biura już dziś. Pamiętaj, aby oprócz zieleni Twoje biuro było też zdrowe – pomoże znajomość zasad ergonomii i dobór właściwych, zdrowych mebli do pracy. Znajdziesz je oczywiście w ofercie Black Point!

Ostatnie wpisy: