Toner zwykły czy ekologiczny? 5 zalet ekotonerów do drukarek

Wydaje Ci się, że drukarka nie ma wiele wspólnego z ekologią? Mylisz się! Można sporo zrobić, aby drukować tak, by jak najmniej szkodzić środowisku. Jedna z możliwości to zamiana zwykłego tonera na ekotoner. O co w tym chodzi? 

 

Jak zmniejszyć ilość odpadów

 

Czy zwykły toner do drukarki jest przyjazny środowisku? 

Zacznijmy od podstaw. Toner to wkład do drukarek laserowych. Nośnikiem druku jest tu proszek, w skład którego wchodzi wiele różnych substancji. W zależności od modelu drukarki i producenta to poliester, wosk polipropylenowy, czerń węglowa, dwutlenek krzemu (czyli mikrocząsteczki szkła), cynk, chrom, żelazo. 

 

Toner znajduje się w specjalnym plastikowym pojemniku, który jest wyposażony m.in. w uszczelkę zapobiegającą rozsypywaniu się proszku, ściągaczkę dozującą ilość tonera czy mikroczip zapisujący informacje i komunikujący się pomiędzy tonerem a drukarką. 

 

Gdzie tkwi ekologiczny haczyk? Po pierwsze – w zawartości samego tonera. Można sporo zrobić, aby proszek był przyjaźniejszy środowisku. Warto też wiedzieć, skąd pochodzą substancje, z których proszek powstaje i jak się je wydobywa. 

 

Kolejny słaby punkt zwykłych tonerów to plastikowa kaseta. Szacuje się, że wyprodukowanie nowego plastikowego pojemnika to równowartość 0,4 kg stali, 0,05 aluminium i aż 3,5 litra ropy. Co więcej, do pakowania tonerów używa się plastiku, który – jak wiadomo – jest strasznym ekologicznym szkodnikiem. 

 

Dlatego Black Point jako producent tonerów, któremu na sercu leży dobro planety, opracował technologie, które pozwalają zminimalizować szkodliwy wpływ tonerów na środowisko. Efektem jest ekologiczna linia tonerów OH!GREEN. Czym się wyróżnia? Oto 5 największych zalet ekotonerów od Black Point.

 

 1. Ekotonery zawierają przyjaźniejszy środowisku i zdrowiu proszek

Tak, można poprawić skład proszku w tonerze, aby był mniej szkodliwy dla środowiska, i eksperci Black Point to zrobili.

 

Co się zmieniło? Chociażby to, że w proszek używany w tonerach ekologicznych OH!GREEN zawsze zawiera poniżej 1 procenta dwutlenku tytanu TiO2. Dwutlenek tytanu jest używany do uzyskiwania jasnych, żywych kolorów. To także powszechny składnik wielu kosmetyków, ale w nadmiarze i w wersji sproszkowanej może być szkodliwy. 

 

Jak kontrolować zawartość składników proszku w tonerze? Jedyne wyjście to współpraca wyłącznie z certyfikowanymi dostawcami, którzy są w stanie udokumentować, gdzie i w jaki sposób pozyskują poszczególne elementy tonerowego proszku. Właśnie z takimi dostawcami współpracuje Black Point przy tworzeniu ekotonerów OH!GREEN. 

 

 1. Opakowanie z materiałów kompostowalnych 

Oprócz samej zawartości tonerów liczy się też to, w co są opakowane. Jak to wygląda w przypadku ekotonerów OH!GREEN? Black Point na dobre pożegnał wszędobylski plastik. Zamiast niego do pakowania OH!GREEN wykorzystuje tylko naturalne elementy, takie jak kompostowalne woreczki ze skrobi. 

 

Czym jest kompostowalna skrobia? To naturalna substancja, z której wykonuje się opakowania, w tym tzw. reklamówki kompostowalne. Pozyskuje się ją z różnych roślin, a najczęściej z kukurydzy. Zamiast zalegać przez setki lat na wysypiskach śmieci, opakowania ze skrobi ulegają szybkiej biodegradacji. 

 

Co to oznacza? Że po zakończeniu swojej misji opakowanie, w którym znalazła się kaseta z tonerem od Black Point, staje się organicznym nawozem i nie zanieczyszcza Ziemi. Jak długo rozkłada się opakowanie z kompostowalnej skrobi? Tylko 30 dni! 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach biodegradowalnych i kompostowalnych? Przeczytaj nasz artykuł: Top 5 materiałów, które nie zostawiają po sobie śladu, w tym kompostowalna skrobia z opakowań ekotonerów.

 

 1. Papier wyłącznie z certyfikatem FSC

Oprócz kompostowalnej skrobi, z której robi się woreczki, do pakowania ekotonerów OH!GREEN wykorzystuje się tekturę. Nie jest to jednak zwykłe opakowanie tekturowe, a produkt, który powstał w dużej mierze z papieru z recyklingu, a do tego ma certyfikat FSC. 

 

Czym jest FSC? To atest, który potwierdza, że drewno potrzebne do wyprodukowania papieru zostało pozyskane w sposób odpowiedzialny. Co to znaczy? Takie drewno pozyskano, nie naruszając zasobów biologicznych i struktury lasów, a dostawca drewna dba o leśne ekosystemy i ich mieszkańców. 

 

Zainteresował Cię temat FSC? Pisaliśmy o tym szerzej, sprawdź tutaj: Czym jest certyfikat FSC?

 

 1. Większa wydajność ekotonerów. Zużyjesz ich mniej!

Kolejny atut tonerów z ekologicznej linii OH!GREEN Black Point to ich zwiększona wydajność. Właśnie od niej zależy, jak bardzo ekologiczne jest drukowanie. 

 

Jeśli toner jest wydajny, wystarcza na dłużej. Gdy wystarcza na dłużej, rzadziej musisz go wymieniać. W efekcie mniej kupujesz, a producent zużywa mniej zasobów. Proste, prawda? 

 

 1. Tonery wielokrotnego użytku. Czy to możliwe? Z Black Point jak najbardziej! 

Najważniejszy wyróżnik tonerów ekologicznych od Black Point zostawiliśmy na deser. Nasze tonery powstają w procesie reprodukcji, co oznacza, że odzyskujemy tworzywa sztuczne i metale zawarte w tonerze, a następnie ponownie je wykorzystujemy, aby powstały kolejne tonery. 

 

Co więcej, zużyty toner możesz odesłać do nas (na nasz koszt!), abyśmy mogli go stosować dalej. Damy mu nowe życie. Dzięki temu nie trzeba produkować nowych tonerów i zużywać kolejnych zasobów. Można korzystać z tego, co już zostało stworzone. Używając tonerów OH!GREEN, zyskujesz pewność, że ekologia nie jest tu pustym słowem. 

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >