Czym jest ADF oraz inne skróty wielofunkcyjnych drukarek?

Urządzenia wielofunkcyjne są wyznacznikiem naszych czasów. Drukują, kserują, skanują i faksują, łączą się z Internetem, wysyłają e-maile, zachwycają możliwościami i wydajnością. Nie bez powodu określa się je też słowem „kombajn”, choć drukarki wielofunkcyjne wcale nie muszą mieć pokaźnych gabarytów.

Aby wybrać urządzenie, które spełni oczekiwania, najpierw warto zastanowić się, która drukarka jest dla nas lepsza: atramentowa czy laserowa, a następnie poznać wachlarz dostępnych funkcji, np. ADF, duplex, dostęp do Wi-Fi. Podstawowe informacje można wyczytać z nazwy modelu, bo pod literami i cyframi kryją się konkretne techniczne informacje.

 

 

Automatyczny podajnik dokumentów – do czego służy?

Nowoczesne drukarki z możliwością skanowania posiadają automatyczny podajnik dokumentów, czyli ADF (Automatic Document Feeder). Funkcja ta umożliwia ułożenie na podajniku wielu kartek, tak aby skaner automatycznie pobierał je i skanował. Warto pamiętać, że przy ADF dokumenty skanowane są tylko z jednej strony. W bardziej rozbudowanej wersji (ARDF), skaner może sam odwrócić dokument i wykonać obrazy dwóm stronom tej samej kartki.

Prawidłowe ładowanie dokumentów do podajnika ADF

Aby bez problemów korzystać z ADF, drukarka wielofunkcyjna musi być prawidłowo używana. Dotyczy to głównie rodzaju i stanu skanowanych dokumentów.

Do ADF nie wolno wkładać papierów powlekanych, np. papieru ilustracyjnego i termoczułego, kalki ani folii aluminiowej. Kartki nie mogą być sklejone, spięte ani zszyte – przed użyciem skanera warto dokładnie sprawdzić, czy gdzieś nie zawieruszyła się np. metalowa zszywka. Skanowany papier nie powinien też być zniszczony: rozdarty, pozaginany, pomarszczony ani tym bardziej zawilgocony. Wszelkie uszkodzenia mogą spowodować zacięcie się papieru.

Sama czynność ładowania dokumentów jest bardzo prosta. Przed włożeniem kartek do ADF trzeba przesunąć prowadnice tacy wejściowej maksymalnie na zewnątrz i umieścić dokumenty do skanowania. Stronę, która ma zostać zeskanowana, skieruj ku górze, górną krawędzią do wnętrza podajnika.

 

Drukarki laserowe wielofunkcyjne

Przy kupnie wielofunkcyjnej drukarki przede wszystkim należy zdecydować, czy ma to być drukarka laserowa, czy atramentowa. Jeśli rzadko drukujesz i do tego przeważnie tekst, ale za to często wykonujesz skany, drukarki laserowe wielofunkcyjne o dobrej rozdzielczości są warte rozważenia. Zadbaj też o dobre oprogramowanie urządzenia: możliwości skanowania dokumentów do plików w formacie PDF i wysyłanie ich e-mailem. Obecnie producenci oferują też drukarki wielofunkcyjne z możliwością podłączenia do routera, tak aby były widoczne dla wszystkich urządzeń w sieci. To praktyczne rozwiązanie zdecydowanie ułatwia przesyłanie plików do druku.

Uważa się, że minusem drukarek laserowych jest generowanie większej ilości odpadów. Rozwiązanie widzimy jednak w recyklingu, dlatego w Black Point przyjmujemy zużyte kartridże, aby przeszły pełen proces refabrykacji.

Drukarki atramentowe wielofunkcyjne

Przy częstym drukowaniu zwłaszcza kolorowych dokumentów lepiej wybrać atramentówkę. W tej sytuacji pozostałe możliwości, które oferują drukarki wielofunkcyjne, są przydatnym dodatkiem. Mowa nie tylko o skanie czy funkcji ksero, ale też o dostępie do WiFi oraz zintegrowanym duplekserze (czyli możliwości drukowania po obu stronach kartki). 

Warto podkreślić, że technologicznie drukarki atramentowe wielofunkcyjne w niczym nie ustępują laserowym, są tylko przeznaczone do nieco innych celów. Są oczywiście opinie, że drukarki atramentowe gorzej drukują, ponieważ tuż nie wysycha do końca i druk się rozmazuje. To nie jest jednak wina drukarki, ale tuszu. Aby zminimalizować poczucie niepewności w tej kwestii, proponujemy dożywotnią gwarancję na zakupione u nas produkty. 

Ostatnie wpisy: