Drukarka laserowa czy atramentowa? Wybierz najlepszą

Pomimo postępującej cyfryzacji, nadal istnieje potrzeba posiadania papierowej wersji dokumentów. Drukarka to jedno z podstawowych urządzeń zarówno w gospodarstwach domowych jak i dużych oraz małych firmach. Wielu osobom łatwiej czyta i korzysta się z kartki papierowej. Nauczyciele, uczniowie, urzędnicy – to tylko niektóre przykłady regularnych użytkowników drukarek. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, które różnią się między innymi ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Drukarka laserowa czy może atramentowa – która jest lepsza? Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie tak, aby spełniało wszystkie Twoje oczekiwania i potrzeby.

 

Czym się różni drukarka laserowa od atramentowej?

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drukarek. Podstawowymi rodzajami tych urządzeń są drukarki laserowe oraz atramentowe, które przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i firmowego. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy wyżej wymienionymi rodzajami drukarek. Najważniejszy jest mechanizm działania urządzenia, który w zależności od konkretnego modelu, opiera się na tuszach lub tonerach. Te elementy wpływają na różne koszty eksploatacji oraz determinują jakość samego wydruku. Jakie są zasady funkcjonowania obydwu rodzajów drukarek? Dlaczego istnieje tak wiele różnic pomiędzy modelami tych urządzeń? Aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, poznaj mechanizm działania drukarki laserowej oraz atramentowej.

 

Jak działa drukarka laserowa?

 

Podstawowym elementem wyposażenia drukarki laserowej jest kartridż wypełniony proszkiem tonerowym. Obraz na wydruku najpierw powstaje na bębnie światłoczułym, na którym cząsteczki proszku przyczepiają się w miejscu, gdzie wcześniej padła wiązka lasera. W zależności od producenta, bęben w urządzeniu może być oddzielnym materiałem eksploatacyjnym lub takim, który będzie wbudowany w kartridż. W drukarkach, w których bęben stanowi osobny element, wymieniany jest on zwykle rzadziej niż sam toner. Jednak bez względu na to, tę część należy wymieniać regularnie i zawsze na nowy, nieużywany produkt. W porównaniu do tuszów, tonery to element, który wystarcza na dłużej i pozwala na drukowanie większej ilości dokumentów lub fotografii. Cechy charakterystyczne urządzenia, które działa na podstawie lasera, to wysoka jakość wydruków, bardzo dobra wydajność i niskie koszty eksploatacji. Drukarki laserowe są na początku inwestycją, jednak biorąc pod uwagę koszty związane z ich utrzymaniem, jest to wybór niezwykle ekonomiczny. Zwłaszcza w przypadku częstego korzystania z drukarki, ponieważ koszty wydruku jednej strony są znacząco niższe niż w przypadku urządzenia atramentowego.

 

Tonery do drukarek laserowych

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki laserowej, warto już na samym początku zapoznać się z ofertą alternatywnych tonerów. Dzięki tej informacji dowiesz się, które elementy eksploatacyjne podlegają okresowej i regularnej wymianie, jaka jest wydajność tych materiałów i o ile będziesz mógł obniżyć koszt strony w porównaniu z materiałami producenta urządzenia. Najbardziej docenianą zaletą tonerów do drukarek laserowych jest ich wysoka wydajność, która jednocześnie nie obniża jakości wydruku. Tonery w przeciwieństwie do tuszów nie zasychają, dlatego nie trzeba wymieniać ich aż tak często. Jest to cecha doceniania przez wiele osób, a w szczególności przez te, które nie zamierzają z drukarki korzystać regularnie.

 

Zalety i wady drukarki laserowej

 

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto zapoznać się z jego wszystkimi danymi technicznymi. W przypadku urządzeń do użytku domowego koszt zakupu drukarki laserowej jest wyższy niż ceny drukarek atramentowych. Początkowa inwestycja szybko się zwraca właścicielowi, ponieważ koszty utrzymania i eksploatacji urządzeń laserowych są korzystniejsze niż w przypadku drukarek atramentowych. Te cechy wynikają z większej trwałości tonerów, które są podstawą działania urządzeń laserowych. Kolejną zaletą jest szybkość procesu drukowania, który odbywa się bardzo sprawnie, co z pewnością docenią wszyscy pracownicy biurowi. Użytkownicy drukarek laserowych chwalą jakość wydruków, która jest na bardzo wysokim poziomie.

 

Jak działa drukarka atramentowa?

 

Proces drukowania w drukarce atramentowej ma na celu pokrycie kartki papieru kroplami tuszu. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest głowica, której zadanie polega na stopniowym nanoszeniu tuszu na kartkę papieru. Na rynku dostępne są drukarki z głowicami wbudowanymi na stałe w urządzenie lub takie, które są zintegrowane z pojemnikami z atramentem. Pierwsze rozwiązanie jest droższe i decydując się na nie, należy pamiętać o tym, aby urządzenie wykonywało okresowe wydruki i było stale podłączone do prądu. W ten sposób zyskasz pewność, że głowica będzie regularnie czyszczona oraz konserwowana. Głowica w drukarce jest elementem wymiennym i wtedy w razie awarii można ją usunąć lub niewymiennym. Warto zwrócić uwagę na to, że w modelach z głowicami niewymiennymi nieodpowiednie użytkowanie i konserwacja może spowodować trwałe uszkodzenie drukarki.  

 

Tusze do drukarek atramentowych

 

Pojemniki z tuszami w drukarkach atramentowych to jedne z najczęściej wymienianych elementów. Najpopularniejsze są dwa rodzaje tych produktów: tusze barwnikowe oraz pigmentowe.

 

  • Tusze barwnikowe – ze względu na zawartość rozpuszczalnika są inaczej nazywane rozpuszczalnikowymi. Dzięki tej substancji sam tusz przybiera formę mikrocząsteczek, co wpływa na bardzo dobrą jakość wydruków ze względu na wysoką rozdzielczość oraz intensywne barwy. Dzięki możliwościom tuszu barwnikowego możliwe jest osiągnięcie cieniowania oraz przenikania się odcieni. Jeśli interesują Cię takie efekty na wydrukach, należy pamiętać o użyciu wysokiej jakości papieru.
  • Tusze pigmentowe – podstawowym składnikiem tego rodzaju tuszu jest wysoko kryjąca substancja barwiąca, dzięki której możliwe jest uzyskiwanie dobrej jakości wydruków. Kolejną zaletą tego rodzaju produktu jest jego wysoka odporność na blaknięcie. W związku z tym wydruki są słabszej jakości niż w przypadku tuszu barwnikowego, jednak pozwalają na drukowanie dokumentów tekstowych oraz nieskomplikowanych grafik na dobrym poziomie.

 

Zalety i wady drukarki atramentowej

 

Niekwestionowaną zaletą drukarki atramentowej jest jej cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku drukarki laserowej. Niestety jakość wydruków nie jest tak dobra jak w przypadku urządzeń z tonerami, jednak nadal jest na zadowalającym poziomie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki atramentowej, musisz wziąć pod uwagę wysokie koszty związane z eksploatacją tego urządzenia. Wynikają one z częstej wymiany pojemników z tuszem, które dodatkowo są narażone na wysychanie, jeśli drukarka nie jest używana regularnie. Kolejne aspekty, które często przeszkadzają użytkownikom to niewystarczająca szybkość wydruków oraz głośna praca urządzenia.

 

Wkłady do drukarek – oryginały czy zamienniki?

 

Zarówno w przypadku tuszów jak i tonerów na rynku dostępne są dwa rodzaje tych produktów: oryginalne i zamienniki. Druga możliwość powstała z myślą o tych, którzy chcą obniżyć koszty związane z eksploatacją drukarek. Elementy urządzeń, które oferują producenci, są droższe, ponieważ w ten sposób firmy zwracają sobie część kosztów za okazyjną cenę drukarki. Jeśli jednak w firmie lub w domu drukuje się dużo, nie można pominąć istotnych wydatków, które wynikają z eksploatacji urządzeń. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup zamienników, które w żaden sposób nie wpływają na obniżenie jakości wydruku. Wielu producentów alternatywnych materiałów oferuje wsparcie, gdyby wskutek używania ich produktu nastąpiła awaria drukarki. Również w naszej firmie Black Point zapewniamy klientom dożywotnią gwarancję przy każdym zakupie. Jeśli nie będziesz zadowolony z produktu, zawsze możesz go wymienić w punkcie zakupu lub napisać do nas, a my wymienimy go niezwłocznie.

 

Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepsza do domu?

 

Podczas wybierania drukarki do domu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, jak często będziesz korzystać z tego urządzenia. Jeśli masz potrzebę wydrukowania kilku dokumentów raz na jakiś czas, wtedy warto wybrać drukarkę laserową w przystępnej cenie, ponieważ w jej przypadku nie ma zagrożenia związanego z zasychaniem tuszu. W przypadku potrzeby skanowania oraz kopiowania najlepiej sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne. Z kolei drukarki atramentowe będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które często potrzebują dobrej jakości kolorowych wydruków fotografii lub grafik.

 

Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepsza do biura?

 

W biurze stosunkowo rzadko korzysta się z drukowania w kolorze, dlatego dobrze sprawdzi się tam urządzenie z tonerami. Jest to dodatkowo bardziej opłacalna opcja, kiedy często drukuje się dokumenty. Tonery nie zasychają i starczają na dłużej niż tusze. Do biura najlepiej zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne, które działa z wykorzystaniem lasera. Jest to cichy sprzęt, który w sprawny sposób wydrukuje, zeskanuje oraz skopiuje duże ilości dokumentów. Jakość wydruków jest na wysokim poziomie, co z pewnością docenią wszyscy pracownicy. Jeśli jednak posiadasz niewielkie biuro, w którym drukuje się sporadycznie, ale regularnie, wtedy warto rozważyć zakup urządzenia, które do pracy wykorzystuje atrament. Nie jest to tak duży wydatek jak drukarka laserowa i przy niedużej eksploatacji sprawdzi się świetnie w małej firmie.

 

Podsumowanie

 

W podjęciu decyzji odnośnie wyboru konkretnego rodzaju drukarki, przydatne jest wcześniejsze ustalenie kwestii, które są dla Ciebie istotne. Jak często będziesz korzystać z tego urządzenia? Zależy Ci na druku kolorowym czy wystarczy monochromatyczny? Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto wybrać drukarkę atramentową, a kiedy laserową możesz zapoznać się z zaletami i wadami obydwu opcji. Opinie wielu użytkowników wskazują, że na potrzeby prywatne najlepiej sprawdza się mała drukarka laserowa monochromatyczna, której wydruki są dobrej jakości. Do pracy w biurze polecane jest urządzenie, które działa na podstawie lasera, ponieważ koszty eksploatacyjne są korzystniejsze. Drukarka laserowa to cichy sprzęt, który pozwoli na częste użytkowanie bez obawy o zaschnięcie tuszu. Zarówno w przypadku drukarki atramentowej, jak i laserowej istnieją zamienniki do oryginalnych wkładów tych urządzeń. Jest to dobra opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup elementów od producentów, a nie zamierzają iść na kompromis z jakością wydruków.

Ostatnie wpisy: