Jak działa drukarka laserowa, a jak atramentowa? Różnice
Jaką drukarkę wybrać – laserową czy atramentową? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się, czym się różnią oba rodzaje drukarek. Wyjaśniamy zasady działania drukarki laserowej i atramentowej.
Jak jest zbudowana i jak działa drukarka laserowa?
W biurach i domach powszechnie używa się dziś drukarek laserowych. To szybkie i wydajne urządzenia, a koszt materiałów eksploatacyjnych używanych w laserówkach jest przystępny.
Zasada działania drukarki laserowej opiera się na tonerach. To kasety wypełnione mieszaniną żywicy, pigmentu, żelaza i innych związków chemicznych. Toner pokrywa w określonych miejscach tzw. bęben światłoczuły – kolejny element drukarki laserowej.
Najprościej mówiąc, bęben drukarki laserowej to rodzaj wałka pokrytego specjalnym materiałem światłoczułym, czyli reagującym na światło. Bęben jest ładowany elektrostatycznie przez elektrodę ładującą, a następnie naświetlany przez laser lub (w najnowszych modelach drukarek) przez diody LED – ale tylko w tych miejscach, do których przyczepił się toner.
Bęben staje więc swego rodzaju tymczasowym pojemnikiem na obraz, który ma zostać wydrukowany. Powstający obraz nazywa się obrazem elektrostatycznym.
Kolejny krok to przeniesienie obrazka na arkusz papieru. Bęben współpracuje z tonerem w laserowej kasecie. Cząsteczki tonera są przyciągane do bębna, ale tylko w tych miejscach, które zostały naświetlone. Proszek z tonera tworzy w ten sposób obraz. Pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem przemieszcza się papier, który przyciąga cząsteczki tonera. W temperaturze 220 stopni Celsjusza toner zgrzewa się z papierem na dobre, tworząc docelowy wydruk.
Dla drukarki laserowej nie jest to jednak koniec pracy. Musi jeszcze usunąć nadmiar proszku z bębna, rozładować go elektrostatycznie i przywrócić początkowy ładunek elektryczny.
Uff, dosyć skomplikowane, prawda? Dlatego zaawansowane drukarki laserowe potrafią sporo kosztować – technologia ma w nich ogromne znaczenie. Pierwsza drukarka tego typu to model Xerox 914, powstał w 1959 roku. Wynalazł ją założyciel firmy Xerox, Chester Carlson. Pierwsze drukarki laserowe drukowały 7 stron na minutę i miały tę wadę, że potrafiły się zapalić w trakcie pracy.
Na szczęście technologia druku laserowego sporo rozwinęła się od tego czasu. W 1977 roku wyprodukowano pierwszą w pełni laserową drukarkę Xerox 9700. W latach 80. XX wieku pojawiły się pierwsze drukarki laserowe do użytku domowego. Były to urządzenia HP LaserJet.
Jak działa drukarka atramentowa?
W porównaniu z urządzeniami laserowymi drukarki atramentowe mają sporo prostszą zasadę działania. Drukują z pomocą tuszu atramentowego. Druk odbywa się poprzez „wystrzelenie” w stronę arkusza papieru drobinek tuszu. Zajmują się tym malutkie dysze umieszczone na głowicy drukarki atramentowej. Kropelki tuszu wyrzucane są z dyszy pod wpływem impulsu elektrycznego.
Jak w praktyce wygląda proces drukowania w urządzeniu atramentowym? Drukarka pobiera papier z podajnika. Wzdłuż krótszego boku kartki porusza się ruchoma kasetka, w której znajdują się pojemniki z tuszem i głowica drukująca. Co kilka milimetrów kropelki tuszu są z niej wystrzeliwane na kartkę, potem kasetka przesuwa się odrobinę wyżej i zaczyna kolejną linijkę. W ten sposób malutkie kropelki tuszu tworzą obraz na kartce.
Liczba dysz zależy od modelu drukarki atramentowej. Zwykle jest ich kilkaset. Im więcej, tym drukarka może drukować precyzyjniej, czyli z wyższym parametrem DPI.
Pierwsza drukarka atramentowa pojawiła się w 1977 roku i wyprodukowała ją firma Siemens. Była czarno-biała. Na atramentówkę w kolorze trzeba było czekać aż do roku 1991 – wtedy na rynek wprowadzono model HP DeskJet 500C firmy HP.
Zalety i wady drukarki laserowej
Którą drukarkę wybrać – laserową czy atramentową? Do zalet laserówki należą:
- Duża szybkość drukowania – może sięgać nawet rekordowych 120 stron na minutę w zaawansowanych modelach;
- Wysoka jakość i trwałość wydruków, brak rozmazań i plam na kartce;
- Niskie koszty eksploatacji, zwłaszcza gdy używasz zamienników tonerów zamiast oryginalnych materiałów.
Sprawdź zamienniki tonerów od Black Point!
Czy drukarki laserowe mają wady? Tak, jak każde urządzenia. Należą do nich wyższa niż w przypadku atramentówek cena, większe rozmiary oraz wyższy poziom hałasu. Drukarki laserowe nie nadają się również za bardzo do druku zdjęć i podobnych do nich materiałów graficznych.
Zobacz więcej: 5 zalet i 5 wad drukarki laserowej.
Zalety i wady drukarki atramentowej
Drukarki atramentowe to urządzenia, które często wykorzystuje się w domach i są bardzo popularne wśród miłośników domowego druku zdjęć i innych grafik. Największe zalety drukarki atramentowej to:
- Niska cena – w sklepach znajdziesz modele drukarek atramentowych w cenie do 500 zł i będą one miały niezłą jakość wydruków.
- Precyzyjny wydruk zdjęć i innych materiałów graficznych.
- Mniejszy pobór prądu niż w przypadku drukarki laserowej.
- Małe rozmiary – atramentówki zwykle zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż ich laserowe odpowiedniki.
Może to Cię zainteresuje: O czym pamiętać, wybierając tusz do drukarki atramentowej?
Jakie wady mają drukarki atramentowe? Mniejszą niż laserówki wydajność i szybkość pracy. Druk może mieć też gorszą jakość, choć zależy to od wybranego modelu. Ceny materiałów eksploatacyjnych mogą być wysokie – ratunkiem są zamienniki oryginalnych tuszy, które oferuje Black Point.
Chcesz wiedzieć więcej, którą drukarkę wybrać? Przeczytaj nasz artykuł: 5 najczęstszych błędów przy wyborze drukarki do domu.
Ostatnie wpisy:
Tusz do drukarki Brother DCP J105
28.06.2024Czytaj >Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…
Tusz do Canon
26.06.2024Czytaj >Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…
Tusz Canon Pixma
24.06.2024Czytaj >Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…