Jak wymienić toner w drukarce?

Wymiana tonera w drukarce – niezależnie od tego, czy jest laserowa, czy atramentowa – nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Dobrą wiadomością jest również to, że drukarki mają podobną budowę, więc jeśli ktoś już raz dokonał tego wyczynu, każda następna wymiana tonera będzie łatwiejsza. Nie trzeba za każdym razem rozgryzać budowy drukarki ani doktoryzować się z tego, jak wymienić toner. Pierwszy raz powinien być jednak idealny, dlatego warto poznać ogólne zasady wymiany tonera oraz szczegółowe instrukcje, jak wymienić toner w drukarce Brother lub HP. 

Wymiana tonera w drukarce laserowej – o czym pamiętać?

Wymianę tonera zacznij od wyłączenia drukarki. Następnie otwórz pokrywę, tak aby dostać się do zużytego wkładu. Wyjmij kartridż i odłóż go na bok. 

Nowy kartridż chwyć poziomo w obie dłonie i obracając nadgarstkami, wymieszaj proszek we wkładzie. Ta czynność zapobiegnie osadzeniu się proszku na spodzie bębna. Usuń kolorową taśmę zabezpieczającą, uważając, aby nie dotknąć światłoczułego bębna. Jest to ważne, bo  nawet najdrobniejsze uszkodzenie, brud albo ślad palca mogą znacznie obniżyć jakość druku. Chwyć wkład i włóż go do drukarki. Zamknij pokrywę drukarki, włóż papier i włącz urządzenie. Drukarka powinna automatycznie wykonać druk wyrównujący. 

 

Specyfika wymiany tonera w drukarce atramentowej

Jak wymienić tusz w drukarce atramentowej? Najpierw, inaczej niż przy modelach laserowych, włącz drukarkę i włóż papier. Następnie otwórz pokrywę drukarki, tak aby dostać się do zużytego tonera. Zaraz po uchyleniu klapy wkład zacznie się przesuwać z charakterystycznym dźwiękiem. Gdy wkład się zatrzyma, wyjmij go.

Rozpakuj nowy wkład i usuń folię zabezpieczającą. Podobnie jak przy kartridżach do drukarek laserowych uważaj, aby nie dotknąć miedzianych dysz ani styków. Ich uszkodzenie albo zabrudzenie może spowodować problemy z drukiem.

Wkład wciśnij w odpowiednią komorę, przy czym w drukarkach kolorowych nie pomyl ustalonej kolejności kolorów. Gdy zamkniesz pokrywę drukarki, automatycznie powinna wydrukować się strona próbna. 

Wymiana tonera w drukarce Brother

Nie musisz długo się zastanawiać, jak wymienić toner w drukarce Brother, ponieważ procedura z grubsza wygląda podobnie jak w innych drukarkach. Pojawiające się różnice wynikają z oddzielenia kasety na toner od bębna. Oznacza to, że w przypadku drukarki Brother nie zawsze wymiana tonera wiąże się z potrzebą wymiany bębna. Jeśli ten element się zużył co następuje po mniej więcej pięciu tonerach wyświetla się odpowiedni komunikat.

 

Z innej budowy drukarki wynika jeszcze jedna różnica: po włożeniu nowego tonera do bębna należy kilka razy przesunąć drut koronowy. Pamiętaj jednak, aby pozostawić go po właściwej stronie, czyli tam, gdzie znajdował na początku. 

Pozostałe czynności są już standardowe. 

Wymiana tonera w drukarce HP – ważne informacje

Wymiana tonera w drukarce HP również jest zestandaryzowana. Problemy, jakie mogą się pojawić, dotyczą np. nieprzesuwania się kasety z tonerem po otwarciu pokrywy drukarki. W takiej sytuacji należy upewnić się, że drukarka jest włączona (ewentualnie wyłączyć ją i ponownie włączyć), ponieważ przy wyłączonej drukarce i otwartej pokrywie wyjęcie wkładów jest niemożliwe.  

 

Każda wymiana tonera w drukarce HP wymaga wykonania próbnego druku. Jeśli urządzenie nie zainicjowało tej czynności automatycznie, sprawdź, czy toner jest prawidłowo włożony i czy w drukarce nie został jakiś przedmiot, potem uruchom drukowanie ręcznie, korzystając z oprogramowania HP. W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych wydrukowaną stronę wyrównawczą musisz jeszcze zeskanować.  

 

O czym należy pamiętać podczas wymiany tonera?

Odpowiadając na pytanie, jak wymienić toner w drukarce, nie można pominąć kwestii samego tonera. Zdarza się, że drukarki mają włączone zabezpieczenie przed nieoryginalnymi produktami. Aby wymiana tonera w drukarce Brother, HP lub innej przebiegła bezproblemowo niezależnie od tego, czy wybierzesz oryginalny tusz, czy jego alternatywę, sprawdź, czy możesz zmienić ustawienia dotyczące ochrony drukarki albo wyłączyć automatyczne pobieranie aktualizacji. 

 

Dzięki zmianie ustawień będziesz mieć dowolność w wyborze akcesoriów do drukarek, zwłaszcza że odpowiedniki oryginalnych tuszów nie odbiegają jakością od oferty producentów drukarek. Wybierz tusze BlackPointa, a otrzymasz bezterminową gwarancję na wszystkie nasze produkty oraz darmowy serwis drukarki w razie jakichkolwiek problemów.

 

BlackPoint oferuje również recykling zużytych kartridży przez ponownie wykorzystanie materiałów, z których są wykonane. 

Kiedy należy ponownie wymieniać toner do drukarki?

Sygnały wskazujące na to, że wymiana tonera w drukarce jest konieczna, mogą być różne. W nowoczesnych drukarkach pojawia się komunikat, który przypomina o niskim poziomie tonera, zwłaszcza po długim ich nieużywaniu. W przypadku drukarek laserowych czasami wystarczy potrząsnąć nieco tonerem. Inaczej jest z modelami atramentowymi. Ponieważ wymagają regularnego drukowania (przynajmniej raz w tygodniu), po dłuższej przerwie tusz może zaschnąć i trzeba udrożnić dysze. Jeśli komunikat nadal się wyświetla, nadszedł czas na zakupy. 

Czekając na dostawę, możesz przedłużyć używalność toneru, włączając tryb oszczędnego drukowania, a wówczas drukarka będzie zużywała mniej proszku. Jeśli zastosujesz tryb monochromatyczny, zmniejszy się również zużycie kolorowych tonerów. Toner należy wymienić, gdy druk będzie zbyt blady albo już nieczytelny.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >